1. ENGLISH
Haberler > Homofobiye ve Transfobiye Karşı Avukatlar Amed’de Buluşuyor!

Homofobiye ve Transfobiye Karşı Avukatlar Amed’de Buluşuyor!

1 Mart 2013
Kaos GL Derneği olarak, Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Ayrımcılığına Karşı Avukat Ağı’nın ikinci çalıştayı yarın (2 Mart 2013’de) Diyarbakır Barosunda yapılacak.
 
Av. Veysel Ok, Av. Fırat Söyle, Av. Rozerin Seda Kip, Av. Ahmet Toköz, Av. Hayriye Kara eğitmen olacak katılacak.
 
LGBT’lerin hukuki alanda en fazla sorun yaşadıkları alanlar üzerine vaka-analizleri yapılacak. Diyarbakır eğitiminde, Trans geçiş süreci, Askeriye-Rapor Alma Süreci, İfade ve Örgütlenme Özgürlüğü, Nefret suçları, Çalışma Hayatı, Barınma Hakkı – Ev mühürlenmeleri, Kabahatler kanunu, İşkence Kötü Muamele konuları ele alınacak.
 
Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Ayrımcılığına Karşı Avukat Ağına hukuk@kaosgl.org adresine email atarak kayıt yaptırabilirsiniz.
 
Kaos GL’den Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Ayrımcılığına Karşı Avukat Ağı
Kaos GL olarak 2007 yılından beri düzenli olarak LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) bireylerin insan hakları ihlallerini izlemeye ve raporlaştırmaya çalışıyoruz. İşkence, kötü muamele, yaşam hakkı, mahremiyet hakkı gibi temel haklar alanında izleme yaparken bir yandan da bu hakların ihlallerinin yargı sürecini de izlemek amaçlarımız arasında.
 
LGBT bireylere yönelik insan hakları ihlallerini izleme ve raporlama sırasında sıkça sorduğumuz soruların başında “adalet” tanımı geliyor çünkü LGBT bireyler yönelik insan hakları ihlalleri genellikle cezasız kalıyor.
 
LGBT bireyler hem deşifre olacakları, hem de adaletin tecelli etmeyeceği düşüncesiyle yargıya başvurmuyorlar. Yargıya başvuran LGBT bireyler ise daha işin başında yargı sürecinde cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle ayrımcılığa uğrayacaklarını ve adaletin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceği bilgisini zihinlerinin bir köşesinde tutmak zorunda kalıyorlar. Aslında mağdur olmayı göze alarak yargı sürecini başlatıyorlar.
 
Bu alanda yaşadığımız sıkıntılardan bir diğeri ise homofobi ve transfobi konusunda duyarlı avukatların sayısının az olması ve bu alanda çalışan avukatlar arasında bilgi ve deneyimlerini paylaşabilecekleri bir ağın olmaması.
 
Bütün bu süreçler LGBT bireylerin adalete erişimini zorlaştırıyor.
 
Kaos GL olarak Homofobi ve Transfobi Karşıtı Avukat Ağı ile bu alanda çalışmak isteyen avukatların bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşabilecekleri bir ağ kurmak istiyoruz.
 
Homofobi ve Transfobi Karşıtı Avukat Ağı çalışması kapsamında, Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana-Mersin’de LGBT alanında çalışmak isteyen avukatlarla LGBT Davaları Çalıştayları düzenleyecek.
 
Bu çalıştaylarda, Uluslararası Sözleşmelerin iç hukukta uygulanması, AİHM içtihatları, Türkiye’den dava örnekleri ve bu davalarda karşılaşılan sorunlar, vaka analizlerinin yapılacağı atölye çalışmaları yoluyla avukatlar arasında bilgi ve deneyim aktarımının sağlanması hedeflenmektedir.
 
Kaos GL Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Ayrımcılığına Karşı Avukat Ağı, 
2 Mart 201309.00 - 10.00 Kayıt – Tanışma
 
10.00 – 10.30, İfade ve Örgütlenme Özgürlüğü   Kaos GL Pornografi Sayısının toplatılması, Lambdaistanbul Kapatılma Davası, Av. Veysel Ok
 
10.45-11:30, Kabahatler kanunu, İşkence Kötü Muamele/Pembe Hayat Aktivisti Trans Bireyler-Görevi Yaptırmamak için Direnme, Kamu Malına Zarar, Hakaret Dosyası, Av. Ahmet Toköz 
 
11.30- 12:15, Barınma Hakkı – Ev mühürlenmeleri/Avcılar Dosyası, Av. Rozerin Seda Kip
 
12:15-13:30, Öğle Yemeği 
 
13.30 – 14.00, Trans geçiş süreci/Askeriye-Rapor Alma Süreci, Av. Hayriye Kara
 
14.15 – 15.15, Nefret suçları-Ahmet Yıldız, Çalışma Hayatı-Halil İbrahim Dinçdağ Davası, Av. Fırat Söyle
 
15:30- 17:30, Ayrımcılık, Homofobi, Cinsel Yönelim/Cinsiyet Kimlikleri, Prof. Dr. Melek Göregenli Ege Üniversitesi Psikoloji Bölüm
 
17:30-18:15, Hebun LGBTT Diyarbakır’da LGBT Bireylerin Maruz Kaldığı Ayrımcılık ve Şiddet!
 
İletişim: hayriye@kaosgl.org
 
Vexwendina Civîna Amed’ê
 
Kaos GL, civîna duyemîn ya Koma Parêzerê Dijberîva Cudatîya Mêla Zayendî û Nasnameya Zayendî 2 Adar 2013’ê Baroya Amedê pêktîne.  
 
Perwerdekar Prz. Veysel Ok, Parêzer Fırat Söyle, Parêzer Rozerin Seda Kip, Parêzer Ahmet Toköz, Parêzer Hayriye Kara wê beşdarê civînê bibin. 
 
Civîn wê li ser pirsgîrekên LGBT’yan ên dadmendi rûdan-dahûrandin pêkwere. Civîna li İzmirê mijarên civînê babet karkirin: Pêvajoya derbazîya Transê, Pêvajoya Rapor Sitandinê – Leşkerî, azadîya vegotin û birêxistinê, Tawanên Kerhê, Jîyana Xebatê, Mafê Sitarbûnê – Morkirina Malan, zagonên qisûr, îşkence û zordarî ye.
 
Hûn ji dikarin nameyekê binivsînin û bişînin navnîşana hukuk@kaosgl.org ku beşdarê Koma Parêzerê Dijberîva Cudatîya Mêla Zayendî û Nasnameya Zayendî bin.
 
Kaos GL da Koma Parêzerê Dijberîva Cudatîya Mêla Zayendî û Nasnameya Zayendî
Kaos GL ji sala 2007 heta niha binpêkirin û zêdagavîya li ser mafê mirofan di şopîne û li ser van bûyeran raporan pêk tîne.  
 
Armanca me, li hêlekê şopandina îşkence, zordarî, mafên jîyanê û mafên mehremîyê, li hêla din jî di nav pêvajoya dadrêzîyê de şopandina pinpêkirina van mafane.
 
Di nav van şopandin û raporên li ser zêdegavîyên li hember mafên kesên li nav LGBT’da pêk tên pirsa me a herî mezîn edalete. Lewre sûcên li hember kesên di nav LGBT de hemû gava bê tawan di mînin.
 
Kesên li nav LGBT hem ji ber tirsa aşkere bûnê û hem jî di zanin kû encam bi awayekê dadwer pêk nayê serî li dadgehan nadin. Kesên li nav LGBT di zanin kû serlêdanan li dadgehan bikin jî hêna di serî de ji ber mêl û nasnameyên xwe ên zayendî wê bi cûdahîyê rûbirû bimînin û tû car edalet pêk nayê. Hêj li serî da xwe ketî di bînin û pêvajoya darazê bi vî rengî dest pê dike.
 
Li vê hêlê da astengîyek herî mezin jî ewe kû hejmara parêzerên di vê mijarê de bihîs gelek kêm in û li navbera ew Parêzerên li vê hêlê de di xebitin parvekirina agahî û azmûn gelekî kêm e. Ji ber van hemû pêvajoyan kesên di nav LGBT nikarin xwe bigihînin dadê.
 
Em dixwazîn li gel koma Parêzeran a li dijî homofobî û transfobîyê û ew kesên dixwazin li vê qadê bixebitin li navbera xwe de agahî û azmûnên xwe bi hev parvebikin û komekê bi vî avayî bê damezirandin.
 
 Di naveroka xebata li dijberîya transfobî û homofobîyê, Enqere, Stenbol, İzmîr, Amed, Edene û Mêrsînê li gel wan Parêzerên li qada LGBT bixwazin bi xebitin Civînên Dozên LGBT wê pêk werin.
 
Di van civînan de armanca me ewe kû di bin xebatên dezgehan de kiryarên li navbera peymanên navnetewî û dada netewî eşkere bibin, li ser içtîhatên AHİM, minakên dozên li Tirkîye, pirsgirêkên van dozan da li navbera parêzeran parvekirina agahî û azmûna ye.