1. ENGLISH
Haberler > LGBT Hareketin Tarihinde Bir Dönüm Noktası: Kaos GL Dergisi

LGBT Hareketin Tarihinde Bir Dönüm Noktası: Kaos GL Dergisi

12 Nisan 2013
Queer Çalışmaları dersinde bu hafta Türkiye’de LGBT hareketin tarihi Kaos GL Dergisi üzerinden tartışıldı. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesinden öğretim üyesi İdil Engindeniz ve Kaos GL’nin kurucusu Ali Erol’un konuşmacı olarak katıldığı derste 1980’den 2000’lere eşcinsel, biseksüel ve transların örgütlenme deneyimleri tartışıldı.
 
Kamusal Bir Alan Olarak Kaos GL Dergisi
Doktora tezini Kaos GL Dergisi üzerine yapan İdil Engindeniz, Kaos GL Dergisini kamusal bir alan olarak ele aldığını ve bu ele alış üzerinden derginin LGBT hareketine katkısını tartışmaya açtı.
 
LGBT hareket için Kaos GL’nin kurulmasının bir dönüm noktası olduğunu belirten Ali Erol ise şunları söyledi: “Kaos GL ile birlikte bizatihi Türkiye’de heterosekist norma uymayan insanların hayatları, yaşadıkları, yaşayamadıkları ve maruz kaldıkları Kaos GL Dergisi ile kayıt edildi. Kaos GL süreci ile birlikte eşcinselliğin adlandırılışı da, yaşanılışı da değişti. Türkiye’de Kaos GL’den önceki dönemde benim gördüğüm resim şuydu: Sosyal kültürel anlamda eşcinselliğin telaffuzu olmadığı gibi politik alandan kovulan eşcinseller olarak görünmezliğe mahkûm edilmiştik.
 
Kaos GL Dergisi tarihi üzerinden devam eden sunum özellikle İdil Engindeniz’in Kaos GL’nin politik dili ve LGBT hareketine katkıları üzerine hafızaları tazeledi.
 
Gelecek Haftanın Programı
Queer Çalışmaları Dersinin gelecek haftaki dersinde Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaların bölümünden Güzin Yamaner, “Görsel Sanatlarda Queer’in 21. Yüzyıla Girişi” başlıklı bir sunum yapacak.
 
Ne Zaman? 16 Nisan 2013, 17:00- 20:00
Nerede? ATAUM 15 No’lu Derslik, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Kampusü, Cebeci/Ankara