1. ENGLISH
Haberler > İzmir’de Psikolojik Danışman ve Rehberler Homofobiye Karşı Bir Araya Geldi

İzmir’de Psikolojik Danışman ve Rehberler Homofobiye Karşı Bir Araya Geldi

24 Mart 2014
Pembe Hayat LGBT Derneği ile Bakış Kişisel Gelişim Merkezi ortaklığıyla bu haftasonu İzmir’de psikolojik danışman ve rehberlere yönelik bir eğitim gerçekleşdirdik. 
 
Bornova Özkanlar’daki Bakış Kişisel Gelişim Merkezi’nde yapılan eğitimin ilk gününde psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğrencilerine LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) kavramları ve eğitimde yaşanan ayrımcılık anlatıldı. Kaos GL Eğitim Grubu’ndan psikolojik danışman ve rehberler Berna Savcı ile Yasemin Şafak, LGBTİ öğrencilerin aileleriyle nasıl çalışılabileceğini 30 öğrenciyle paylaştılar.
 
Öğrenciler LGBTİ çocukları akran zorbalığından nasıl koruyacaklarına ve çeşitliliğe destek verdiklerinde karşılaşabilecekleri olası baskılara ilişkin sorularını Savcı ve Şafak’a yönelttiler.
 
Eğitimde Pazar günü ise Kaos GL Derneği’nden Ali Erol “Hastalıktan Hak talebine” başlığıyla bir sunum yaptı. 35 psikolojik danışman ve rehber öğretmeninin izlediği oturumda öğretmenler kendi okullarında LGBTİ öğrencilere ilişkin yaşadıkları deneyimleri tartıştılar.
 
Bu etkinlik Pembe Hayat ve Kaos GL derneklerinin birlikte yürüttüğü Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında yapılmaktadır.