1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL ve SPoD, Belçika Başbakan Yardımcısı’yla buluştu

Kaos GL ve SPoD, Belçika Başbakan Yardımcısı’yla buluştu

3 Haziran 2016

Aralarında Kaos GL ve SPoD’un da olduğu sivil toplum örgütleri BM İnsani Yardım Zirvesi için Türkiye’ye gelen Belçika Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo ile kahvaltıda bir araya geldi.

Sivil toplum örgütleri, Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Yardım Zirvesi için Türkiye’ye gelen Belçika Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo, Belçika Büyükelçisi Marc Trentescau ve Belçika İstanbul Başkonsolosu Henri Vantieghem ile kahvaltıda bir araya geldi.

Belçika Başkonsolosluğu’nda yapılan buluşmaya Kaos GL Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Öz ve Beşiktaş Belediye Meclis üyesi, SPoD LGBTİ’den Sedef Çakmak da katıldı. Öz ve Çakmak, Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’e Valilik engelini anlattı. Öz, 2008 yılından beri yapılan yürüyüşün Valilik eliyle yasaklanmasının toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğünü ihlal ettiğini söyledi.

LGBTİ aktivistleri Öz ve Çakmak, toplantının geri kalanında İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne geçen yıl polisin saldırdığını da hatırlatarak bu yıl Onur Yürüyüşü için dayanışma beklediklerini iletti.

Toplantıda Türkiye’deki ifade özgürlüğü ve basına yönelik davalar da konuşuldu. Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılanması tartışıldı. Toplantının bir diğer konusu da seçim sürecinde yaşananlardı.

Belçika Büyükelçisi Trentescau, insan hakları ve ekonominin birbirini etkilediğini belirterek, “Türkiye’de insan haklarındaki gerilemeler ve hukukun işlememesi AB’nin ekonomik kaygılarını da arttırıyor” dedi.