1. ENGLISH
Yayınlar > Dergi

Güncel Dergi

173 - Karantina II

Karantina’nın sözlük anlamına bakıldığında tutulma, kapatılma ve gözlemlenme kelimeleriyle karşı karşıya kalmaktayız. Birincil anlamı bulaşıcı bir hastalık nedeniyle gerçekleşen karantina sürecine işaret ederken, “bir topluluğun baskısıyla bir kimseyi tek başına kalacak duruma sokmak.” gibi tali anlamları da kapsayan bir kavram olduğundan söz etmek mümkün.
 
Karantina dosya konusu ile hazırladığımız serinin ikinci sayısı olan Karantına II’de “Uluslararası ve Türkiye medyası pandemiyi nasıl ele aldı? Türkiye’deki Hiv ve Korona politikaları nedir ve aralarında nasıl bir ilişki var? İnsan Hakları bağlamında pandemi süreci nasıl yürütülmekte? Korona virüsün farklı meslek alanlarındaki LGBTİ+’lara etkileri nedir?” soruları ve daha fazlasına yanıt ararken birçok akademisyen ve aktivist bizlere eşlik etti.

Kaos GL 173. Sayısı Karantina II’ye Kerem Dikmen, Mert Karbay ve Onur Kartal, Tankut Atuk, Rahime Sarıçelik, Ali Erol, Oya Özgün Hazan, Seyhan Arman, Evren Özen, Nutella Yerlitaş ve Gizem Gülmez katkı sundu.
 
Güncel Sayfalar’da ise Chippy Nonstop, Arya Sezer, Yiğit E. Korkmaz, Murat Köylü, Derya Acuner, S. Nehir Kovar yazıları ve röportajları ile Kaos GL Dergisi’nin bu sayısında yer aldı.
 
Katkı sunan herkese ve çalışmasıyla kapakta yer alan Semih Özkarakaş ile umumdaki çalışmasıyla Gökçe Yiğitel’e teşekkürler.

Derginin pdf versiyonuna aşağıdaki linkten erişebilirsiniz

https://kaosgldernegi.org/yayindetay.php?id=309

 

Keyifli Okumalar,

Aylime Aslı Demir & Umut Güner & Umut Güven

 

172 - Karantina

Karantina’nın sözlük anlamına bakıldığında tutulma, kapatılma ve gözlemlenme kelimeleriyle karşı karşıya kal-maktayız. Birincil anlamı bulaşıcı bir hastalık nedeniyle gerçekleşen karantina sürecine işaret ederken, “bir toplu-luğun baskısıyla bir kimseyi tek başına kalacak duruma sokmak.” gibi tali anlamları da kapsayan bir kavram ol-duğundan söz etmek mümkün.

Korona virüs (COVID-19) ile beraber yaşamlarımızın merkezinde konumlanan bu kavram, LGBTİ+’lar için ne ifade ediyor? Korona virüs, LGBTİ+’ların yaşamını nasıl etkiledi ve sosyal politikalar bu noktada yeterli mi? Medya pandemiyi nasıl ele aldı ve bu süreçteki LGBTİ+ temsili ne durumda? Bir hastalık önlemi olmasının öte-sinde “sosyal izolasyon” kavramını incelediğimizde neler-le karşılaşıyoruz?

Tüm bu sorulara Kaos GL’nin “Karantina I” ve “Karanti-na II” özel sayılarında birçok akademisyen ve aktivist ile birlikte cevap aradık.

Kaos GL 172. Sayısı Karantina I’de Sevilay Çelenk, Gü-lüstü Salur ve Özlem Yalçınkaya, Hilal Başak Demirbaş, Üzüm Derin Solak, Damla Umut Uzun, Erdi Ker, Şevval Kılıç katkılarıyla bizlere eşlik etti.

Güncel Sayfalar’da ise Özgür Uzay, Oya Burcu, Umut Güner, Kardelen Fulya Okumuş, İlker Hepkaner ile Sez-gin İnceel, Sude Derin, Tanju Tariz, Erdem Çeliker, Er-kan Bayır ve Yasemin Öz yazıları ve röportajları ile Kaos GL Dergisi’nin bu sayısında yer aldı.

Katkı sunan herkese ve çalışmasıyla kapakta yer alan Murat Başol ile umumdaki çalışmalarıyla Derya Bayrak-taroğlu, Gökçe Yiğitel ve Yasemin Nur’a teşekkürler.

Derginin pdf versiyonuna aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. 

https://kaosgldernegi.org/yayindetay.php?id=303

 

Keyifli Okumalar,

Aylime Aslı Demir & Umut Güner & Umut Güven