1. ENGLISH
Etkinlikler > Kaos Kültür Merkezi Etkinlikleri > Kaos GL Dergisi 19. Yaş Gününü Bajar’la Kutlayacak!

Kaos GL Dergisi 19. Yaş Gününü Bajar’la Kutlayacak!

9 Eylül 2013
Kaos GL Dergisi, 19. yaş gününü Bajar konseriyle Nefes Bar’da kutlayacak. 20 Eylül Cuma günü saat 21:00’de başlayacak konserde sizleri hep birlikte “eşcinsellerin kurtuluşu heteroseksüeleri de özgürleştirecektir” demeye davet ediyoruz.
 
Bajar (şar-şehr-şehir), Kürtlerin hayatlarındaki kültürel dönüşümün müzikal dilini keşfetmeye çalışıyor. Özellikle güfteler üzerinden yeni tema arayışlarını zorlayarak, yeni gerçeklikleri melez formlarla ifade ediyor. 
 
"Fırat Suyu Marmara’ya Karıştı"
Bajar Projesi, kentli popüler formlar ile Ortadoğu müzik birikimini Kürtlerin müzikleri ile buluşturarak ”nostalji”ye yol açabilen “saf” üsluplar yerine, metropol hayatı içindeki aidiyet duygularına karşılık gelebilecek “melez” üslupların peşinden gidiyor. Kürtçe güftelerin yanı sıra Türkiye’deki ortak yaşam kültürünün doğal bir sonucu olan Türkçe ve iki dilli (Kürtçe-Türkçe) çalışmalarla da projenin kültürel çoğulcu yönünü vurguluyor.
 
Punk ve “siyahî” müzikal geleneğe yaslanan protest üsluplara sahip çıkan çalışma, kültürel buluşmaların zayıflatıldığı günümüzde gettolaşma, kültürel hiyerarşinin neden olduğu ayrımcılık ve yeni kültürel normların gündelik ilişkilerdeki izleri gibi birçok can alıcı meseleyi dinleyicileriyle paylaşıyor.
Müzikal üslubun ekip çalışmasında yer alan insanların olanakları ile buluşturulduğu çalışmada, vokalde Vedat Yıldırım ve Burak Korucu, elektrik gitarda Cansun Küçüktürk, bas gitarda Ari Hergel, klavyede Ferhat Güneş ve davulda Erdem Göymen yer alıyor.

Kaos GL’nin 19. yıl özel kutlamasında Nefes sahnesinde çıkacak olan BAJAR’ın konser giriş fiyatı 10 TL’dir.
 
Ne zaman? 20 Eylül Cuma, 21.00
Nerede? Mithatpaşa Cad. Tüp Geçit Yanı 25/A (Yenişehir Postanesi Karşısı), Kızılay / Ankara