1. ENGLISH
Haberler > Homofobi ve Transfobiye Karşı Yürüyüş 2011

Homofobi ve Transfobiye Karşı Yürüyüş 2011

13 Aralık 2011
Anayasal eşitlik taleplerini bir kez daha dillendirmek için Türkiye’nin dört bir yanından gelen Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Trans (LGBT) bireyler ve örgütler LGBT dostlarıyla birlikte 22 MAYIS PAZAR günü, saat 14:00’de Kurtuluş Parkı kavşağından Kızılay’a Homofobi ve Transfobiye karşı yürüyor!  
22 MAYIS PAZAR günü Ankara’da yapılacak “Homofobi ve Transfobiye Karşı Yürüyüş!” ile 6. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma tamamlanıyor.

Homofobi ve Transfobiye Karşı Yürüyüş, Türkiye’nin dört bir yanından gelen homofobi ve transfobi karşıtları ile LGBT birey ve örgütlerce yapılıyor. “Homofobiye Karşı Bölgesel Ağ” toplantısı için Kafkasya, Ortadoğu ve Balkanlar’dan gelen homofobi karşıtları da Türkiyeli homofobi karşıtları ve LGBT bireylerle birlikte yürüyecekler.

Bu yıl ilk kez LGBT mülteciler de Ankara’daki yürüyüşe katılacaklar.

Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu!
Yürüyüşte, Türkiyeli LGBT örgütlerin oluşturduğu Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu imzalı tek pankart taşınacak.
Homofobi ve Transfobiye Karşı Yürüyüş’te önceki yıllarda olduğu gibi sadece gökkuşağı bayrakları dalgalanacak.

Ankara sokaklarında dördüncü yürüyüş
Bu yıl dördüncüsü yapılacak Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ün ilki, Yüksel Caddesi’nde başlamış, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde yapılan basın açıklamasıyla son bulmuştu. 

Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’te LGBT dernek ve oluşumların üyeleriyle birlikte sivil toplumun çeşitli kurumlarından temsilciler gökkuşağı bayrağı altında birlikte yürüyorlar.

Kurtuluş’tan Kızılay’a
Homofobi ve Transfobiye Karşı Yürüyüş için Kurtuluş Parkı Kıbrıs Caddesi Kavşağı buluşma noktası olarak belirlendi. Kurtuluş-Kıbrıs Caddesi Kavşağından başlayacak yürüyüş Ziya Gökalp Caddesini takip ederek, Kolej ve Mithatpaşa hattında, Kızılay SSK binası önünde tamamlanacak. Sakarya Caddesi SSK önünde yapılacak “Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Ayrımcılığına Hayır!” basın çıklaması ile yürüyüş ve 6. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma sona erecek.

Homofobi ve Transfobiye Karşı Anayasal Eşitlik İçin!
 
Anayasal eşitlik taleplerimizi bir kez daha dillendirmek için Türkiye’nin dört bir yanından gelecek Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBT) bireyler, örgütler ve LGBT dostlarıyla birlikte 22 MAYIS PAZAR günü, saat 14:00’de Kurtuluş Parkı kavşağından Kızılay’a Homofobi ve Transfobiye karşı yürüyoruz! 

Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu pankartı altında yürüyecek LGBT’ler, anayasal eşitlik taleplerini bir kez daha dillendirmek için Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya geliyor. 

Homofobi ve Transfobiye Karşı Yürüyüş, eşcinsellerin ve heteroseksüellerin birlikte özgürleşeceği bir dünya için homofobi, transfobi ve nefrete karşı gökkuşağı bayrağının altında gerçekleşecek. 

NE HASTALIK NE GÜNAH! HOMOFOBİ ve TRANSFOBİYE SON!
 
HOMOFOBİ, TRANSFOBİ VE NEFRETE KARŞI YÜRÜYORUZ!
 
Çünkü Heteroseksüel olmadığımız için öldürülmek istemiyoruz – yaşam hakkı istiyoruz!
Eşcinsel ve transeksüel olduğumuz için yaşam hakkımız gasp ediliyor, şiddete maruz kalıyor, nefret cinayetlerine kurban gidiyoruz.
Polis, eşcinsel ve transeksüellerin katillerini bulmuyor. 
Mahkemeler, eşcinsel ve transeksüel öldürdükleri için katillerimize ceza indirimleri sunuyorlar.
Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüeller olarak hâlâ temel insan haklarından mahrumuz.
Eşcinsel ve transeksüel olduğumuz için ifade ve örgütlenme hürriyetlerimiz “genel ahlak” ablukası ile kuşatılmış vaziyette.
Baskılanıyoruz, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik hayata katılmamız engelleniyor.
Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerimizden dolayı işe alınmıyor; çalıştığımız işlerden atılıyor, ayrımcı yasalarla mesleklerimizden men ediliyoruz. 
Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüeller olarak gerçeğiz ve bu toplumun bir parçasıyız. 
Varlığımızı inkâr ederek bizleri sosyal ve politik hayattan kovanlara HAYIR! diyoruz. 
Toplumsal hayatın her alanına eşit katılmamızı sağlayacak yasal güvence istiyoruz! Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği realitesinin tanınmasını istiyoruz. 
Bu toplumda sadece heteroseksüeller yaşamıyor; biz de varız!  

Anayasa’da Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Tanınsın!
 
Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Ayrımcılığına Hayır! 
Nefret Cinayetlerine Son!
Homofobi ve Transfobiye Son! 
 
Buluşma yeri: Kurtuluş Parkı Kıbrıs Caddesi Kavşağı 
Buluşma Tarihi: 22 Mayıs 2011, Pazar 
Buluşma Saati: 14:00 
Basın Açıklamasının yapılacağı yer: Kızılay Sakarya Caddesi