1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL ve Pembe Hayat, IGLYO’nun Parmak Demokrasisini Boykot Ediyor!

Kaos GL ve Pembe Hayat, IGLYO’nun Parmak Demokrasisini Boykot Ediyor!

13 Aralık 2011
Kaos GL ve Pembe Hayat dernekleri ortak bir açıklama yaparak Uluslararası LGBT Gençlik ve Öğrenci Örgütü’nün (IGLYO) İsrail’de yapmaktan vazgeçmediği Genel Kurul toplantısını boykot edeceklerini ilan ettiler.
 
Lübnan’dan Helem örgütüne yönelik IGLYO yönetim kurulu üyelerinin tutumlarını “utanmazlık ve hayal kırıklığı” olarak değerlendiren Kaos GL ve Pembe Hayat, taleplerin yerine getirilmemesi durumunda örgütsel olarak IGLYO’dan istifa edeceklerini ve Filistinli örgütlerin eleştirilerine katılarak boykota katılacaklarını bildirdiler.
 
Filistinli LGBT örgütlerin ablukaya karşı talebi
 
Kaos GL Derneği daha önce, Filistinli LGBT örgütlerin çağrısı doğrultusunda IGLYO’dan İsrail’de toplantı yapma kararını gözden geçirmesini istemişti.
 
Kaos GL’nin üyesi olduğu IGLYO, sıradaki yıllık konferansını Tel Aviv’de gerçekleştireceğini açıklamasının üzerine, Filistinli örgütler bildiri yayınlamış ve evsahibi ülkenin İsrail olmasını boykot ettiğini uluslararası LGBT ve insan hakları topluluğuna ilan etmişti. Filistinli 3 örgüt, IGLYO Yönetim Kurulu’nu da bu boykotu değerlendirmeye almaya ve İsrail’deki mevcut kuşatmadan ve ülke politikalarından dolayı değişime gitmeye çağırmıştı.
 
Kaos GL, Filistinli LGBT örgütlerin çağrısı ve IGLYO Yönetim Kurulu’nun duruma kayıtsız kalarak yazdığını düşündüğü yanıtın üzerine açık bir mektup hazırlamış ve hem IGLYO hem de uluslararası LGBT toplumu ile paylaşmıştı.
Bu gelişmeler üzerine IGLYO Yönetim Kurulu çareyi oylamada aradı.
 
“Parmak demokrasisi”
 
Kaos GL ve Pembe Hayat ortak mektuplarında, “yapılan oylama, “el demokrasisi” olmanın ötesine geçememekle beraber, üye örgütler arasında bir çatışmanın da haksız yere yolunu açmıştır.” dediler.
 
Kaos GL, daha önceki mektubunda, IGLYO yönetim kurulunu, “politik öngörüden yoksun” olmakla eleştirmişti. İki derneğin ortak mektubunda ise bu durumun pekiştirilmiş olduğunun altı çizildi.
 
“İslam-Yahudi çatışması ve diyalogsuzluğu nitelemesi vahim”
 
Sürecin, IGLYO tarafından “İslam-Yahudi çatışması ve diyalogsuzluğu” şeklinde nitelendirilmesini “vahim ve talihsiz bir açıklama” olarak gördüklerini belirten Kaos GL ve Pemeb Hayat dernekleri eleştirilerine devam ettiler:
 
“Bu konferansın, Tel Aviv’i LGBT ve insan hakları cenneti olarak portreleyeceği gerçeğini görmezden gelmenizi de politik bir tercih olarak tanımlıyoruz. Bizler İsrail’in var olma hakkını, Filistin devletinin var olması hakkı kadar tanıyoruz; ancak bu tanımlamayı, İsrail’in Filistinlilerin hayatlarını cehenneme dönüştüren politikalarını eleştirmenin önünde bir engel olarak görmüyoruz.”
 
“IGLYO tarafsızlığını kaybetmiştir!”
 
Tartışmaların ve çözüm arayışlarının IGLYO tarafından tarafsızlıkla yürütülmediğini belirten Kaos GL ve Pemeb Hayat, bu duruma kanıt olarak Lübnan’dan Helem örgütünün örgütsel istifa talebi üzerine yapılan IGLYO iç yazışmalarının ayyuka çıkmasını gösterdiler.
 
“IGLYO üyelerinin bu istifa talebine “Cool” ve “Oh joy!” tepkilerini, tam bir utanmazlık ve hayal kırıklığı olarak nitelendiriyoruz. Muhalif seslerin sizlerdeki bu yankısının olasılığını bile IGYLO’nun tarihine bir haksızlık olarak tanımlıyoruz. Önümüzdeki süreçte sizlerden beklediğimiz, söz konusu üyelerin istifasını bizim beklediğimiz gibi beklemeniz ve hakkında tarafsızlığınızı hiçbir zaman ispatlayamadığınız konferans mekânı meselesine bir kez daha kollarınızı sıvamanız.”
 
Filistinli aktivistlerin eleştirilerini haklı çıkartan IGLYO tutumuna karşı boykota katılacaklarını açıklayan Kaos GL ve Pembe Hayat, taleplerin yerine getirilmediği durumda örgütsel istifalarını sunacaklarını bildirdiler.
 
“Ablukaya karşı hayatını tehlikeye atan İsrailliler olduğunu biliyoruz”
 
“İsrailli sesleri, monoblok bir ses olarak değerlendirmeyi reddediyoruz” açıklaması yapan Kaos GL ve Pembe Hayat, başta IGLYO olmak üzere, uluslararası LGBT camia ile insan hakları savunucularını IGLYO yönetim kurulunun yanlı tutumuna karşı karşı durmaya çağırdılar.
“Biliyoruz ki Filistinli bireylerin yaşadığı hapishane durumu konusuna tepki bağlamında tek ve yanlış değiliz. Devlet şiddeti konusunda kendi devletinin politikalarına rağmen söz üreten, Filistinlilerden politik ve ahlaki olarak geri durmayan ve de yer yer hayatını riske atan İsrailliler var.
 
Bizler işte tam da bu nedenle İsrailli sesleri, monoblok bir ses olarak değerlendirmeyi reddediyoruz.”
 
İlgili bağlantı:
 
“Kaos GL’den IGLYO Yönetim Kurulu’na Açık Mektup”
 
http://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=7091