1. ENGLISH
Haberler > 7. Buluşma Hazırlıkları Başladı

7. Buluşma Hazırlıkları Başladı

13 Aralık 2011
Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın (HKB) 7.sinin hazırlıkları başladı.
 
Kaos GL tarafından koordine edilen ve 2006’dan beri her yıl homofobi ve transfobiye karşı örgütlenen uluslararası etkinlik, 2012 yılında 7. kez gerçekleşecek.
 
Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü vesilesiyle düzenlenen Buluşma, 17 Mayıs Haftası’nda Ankara’da tamamlanacak. Mart ve Nisan aylarında öğrenci toplulukları ve sivil toplum örgütleri ile birlikte düzenlenecek yerel etkinliklerle başlayacak olan 7. Buluşma, 20 Mayıs 2012 tarihinde, Pazar günü yapılacak “Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş” ile sona erecek.
 
Yerel sivil toplum örgütleri ve öğrenci toplulukları ile ortaklaşan Kaos GL, 7. Buluşma kapsamında 20 şehirde yerel etkinlik planlıyor.
 
Akademik Forumlardan Sempozyumlara
Homofobi Karşıtı Buluşma’nın geçen yıl İstanbul ve Ankara’da düzenlediği “Akademik Forum”lar 7. Buluşma’da “sempozyum” olarak örgütlenecek.
 
Buluşma Koordinasyonu, “Akademik Forum” için geçen yıl yaptığı çağrıyı bu yıl Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında düzenlenecek sempozyumlar için yapacak.
 
Akademik Forum’larda LGBT bireylere, heteroseksizme, heteronormativiteye, homofobiye ve transfobiye, queer teoriye dair akademik çalışmalar sunulmuş ve tartışmaya açılmıştı.
 
Homofobi Karşıtı Buluşma Sempozyumları
LGBT bireylerin hak mücadelesi ve sosyal haklar alanında 5 sempozyum düzenlenecek.
 
Sosyal hakların tartışılacağı sempozyumlarda, cinselliğin tıbbileştirilmesi ve “aile değerleri”, “müstehcenlik”, “genel ahlak” gerekçeleriyle ayrımcı uygulamaları ve eşitsizliği kurumsallaştıran muhafazakâr politikalar ele alınacak. Sempozyuma LGBT’lerle birlikte sosyal haklar alanından ilgili kesimler ve uzmanlar katılacak.
 
Mart ve Nisan aylarında düzenlenecek sempozyumlar şunlar: “Barınma Hakkı, Mekân ve Kentin Cinsiyeti”, “LGBT Bireyler İçin Sosyal Hizmet Alanları”, “Eğitimde Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Ayrımcılığı”, “Çalışma Hayatı, İstihdam, Sendikal Hareket”.
 
Sağlık hakkı için de “Hastalıktan Hak Talebine Eşcinselliğin Seyri ve Eşitsizliğe Karşı LGBT Mücadelesi” sempozyumu düzenlenecek.
 
Homofobi Karşıtı Buluşma Forumları
“Medya-İletişim Forumu”, “Trans Forum”, “Erkeklik Forumu”, “Lezbiyenler ve Biseksüel Kadınlar Forumu”, “Sanat Forumu”, “Anti-Militarist Forum”, “Anarko-Queer Forum”, “Arkadaş Z. Özger Buluşması”.
 
“Sınırlara Karşı Forum: Milliyetçiliğin Kapadığı Kapılar Nelerin Üstünü Örter?”, “Sosyal Politikalar ve LGBT Hakları Forumu”, “Mültecilik Çalıştayı”, “Gökkuşağı Film Günleri”.
 
Uluslararası Feminist Forum ve Bölgesel Ağ
2006’dan beri her Buluşma’da gerçekleşen “Feminist Forum”, 2012 Buluşmasında iki günlük, uluslararası bir foruma dönüşüyor.
 
“Uluslararası Feminist Forum”u koordine edecek olan Kaos GL, başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden kadın örgütleri ile bağlantılarına çağrıda bulunacak ve Türkiyeli feminist örgütlerin temsilcileri ile buluşmayı örgütleyecek.
 
İslami/muhafazakâr politikaların ve yönetimlerin hâkim olduğu bölgelerin özgüllüğünden hareketle, “Uluslararası Feminist Forum”da, feminist/kadın hareketinin cinsiyetçiliğe karşı mücadelesinde nasıl homofobiye karşı da bir söylem ve pratik geliştirilebileceği tartışılacak.
 
Önceki Buluşma kapsamında ilki yapılan, Kafkasya, Ortadoğu ve Balkan ülkelerinden homofobi karşıtları ile LGBT örgütlerin temsilcilerinin katıldığı “Homofobiye Karşı Bölgesel Ağ” toplantısının ikincisi, 7. Buluşma kapsamında düzenlenecek.
 
Mahalle Buluşmaları
Homofobi Karşıtı Buluşma boyunca, Ankara yerelinde Mamak, Keçiören, Batıkent, Sincan bölgelerindeki demokratik kitle örgütleri ile ortaklaşa sohbet ve atölyeler düzenlenecek.
 
İletişim: Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma Koordinasyonundan Nevin Öztop ve Ali Erol ile iletişime geçilebilir. nevin@kaosgl.org alierol@kaosgl.org