1. ENGLISH
Haberler > 19 Mayıs’ta Eşcinsel ve Biseksüel Kadınlar Ankara’ya!

19 Mayıs’ta Eşcinsel ve Biseksüel Kadınlar Ankara’ya!

14 Aralık 2011
Homofobi karşıtı lezbiyenler ve biseksüel kadınlar barınma, eğitim, ev, güvenlik ve sosyal izolasyon konularında yaşadıkları sorun ve ayrımcılıkları ele alacakları forum için 19 Mayıs’ta Ankara’da buluşacaklar.
 
En kapsamlı katılımıyla 2008 yılında düzenlenen Pembe-Mor Buluşması ile birçok şehirden bir araya gelen eşcinsel ve biseksüel kadınlar, 6. Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında 19 Mayıs günü Ankara Das Kafe’de buluşacaklar. Buluşma’nın geleneksel ayaklarından biri olan Forum, bu yıl ilk kez sabahtan akşama kadar süren tüm günlük bir etkinlik dizisi şeklinde düzenlenecek.
 
Gün boyu çeşitli illerden gelen kadınlar ile atölyeler eşliğinde gündeme alınacak olan konuların başında mekân algımız ve mekânları kullanımımız geliyor. Atölyeler eşliğinde yapılacak olan “korku atölyeleri”nde, mekânlara dair duyduğumuz korkular, bu korkuların zamana ve cinsiyete göre değişimi ele alınacak.
 
Gün içinde öne çıkan konulardan diğeri, lezbiyen ve biseksüel (LB) kadınların yüzleştikleri avantajlar, dezavantajlar, fırsatlar ve güçlükler olacak. Günün en son öne çıkan gündemi ise, LB kadınların barınma, eğitim, ev, güvenlik ve sosyal izolasyon konularında yaşadıkları sorun ve ayrımcılıklar olacak.
 
Ücretsiz kahvaltı ile başlayacak olan kadın kadına gün boyunca, LB kadınların fotoğraflarının derlendiği “Aç Yüzünü” fotoğraf çalışmasının genişletilmesi amacıyla fotoğraf çekimleri için bir çadır kurulacak. Fotoğraf sanatçısı Aslı Aydoğan bu çalışmaya katkı sunmak isteyen kadınların fotoğraflarını çekecek.
 
19 Mayıs günü sonunda derlenen çalışma ve paylaşımlar, 21 Mayıs günü düzenlenmek üzere LGBT’lerin sorunlarını tartışmaya açacak olan Gökkuşağı Forumu’nda paylaşılacak ve bu şekilde sorun ve çözüm önerileri kayda geçirilecek.
 
Katılacak olanların secin@kaosgl.org adresine e-mail göndermeleri ve bu şekilde kendilerini kayıt ettirmeleri gereklidir.
 
İletişim: secin@kaosgl.org & nevin@kaosgl.org
 
19 Mayıs Programı
 
10.00-11.30 / Kahvaltı & Korku Haritası
 
11:30-12:00 / Hadi Gelin Tanışalım
 
12.30-13.30 / Şimdi de Dertleşelim: Korku Haritası Bize Neler Anlatıyor? LB kadınların yüzleştikleri avantajlar, dezavantajlar, fırsatlar ve güçlükler neler?
 
13.30-13.45 / Ara
 
13.45-14.30 Tehditlerin Gruplandırılması: Barınma, güvenlik, aile, eğitim, işyeri, sosyal izolasyon, mekan…
 
14.30-15.30 / Öğle Yemeği
 
15.30-17.00 / Atölye: Kısa ve Uzun Vadeli Çözüm Önerileri
 
17.00-17.15 / Ara
 
17.15-18.30 / Grup Sunumları & Toparlama
 
Yer: Das Kafe
Adres: Marmara Sokak, No: 46, Kolej