1. ENGLISH
Haberler > Köşk Kapılarını LGBT Örgütlere Açacak mı?

Köşk Kapılarını LGBT Örgütlere Açacak mı?

14 Aralık 2011
Norveç İşçi Partisinden, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Annette Trettebergstuen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, LGBT örgütlerle biraraya gelip gelmeyeceğini sordu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 25 Ocak 2011’de Strasbourg’da, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde konuşma yaptı ve soruları kabul etti. Norveç İşçi Partisinden Milletvekili Annette Trettebergstuen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yazılı bir soru yöneltti. Türkiye’de LGBT bireylere yönelik ayrımcılıklara dikkat çeken Norveç İşçi Partisi Milletvekili Trettebergstuen’ın sorusuna, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Şubat ayının ikinci haftasına kadar yanıt vermesi bekleniyor.  
 
Trettebergstuen: Saygıdeğer Cumhurbaşkanı, LGBT bireylerin insan haklarını korumak ve geliştirmek için Türkiye Hükümeti’nin planları nelerdir? 

Mektubun tam metnini yayınlıyoruz:
“Saygıdeğer Cumhurbaşkanı, her şeyden önce sizin ve Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ndeki bağlılığı ve rolü konusunda size teşekkür etmek istiyorum. Avrupa Konseyi, lezbiyen, gey, biseksüel ve trans (LGBT) bireylerin insan haklarının ihlal edilmesi konusundaki endişelerini birkaç kez dile getirdi. LGBT bireyler, köklü şiddet türleri, nefret suçları ve tüm Avrupa’da yaygın olan ayrımcılıkla yüz yüze geliyor. Bu durum, Türkiye özelinde oldukça endişe verici. Türkiye’nin belirli bölgelerindeki LGBT bireyler, ayrımcılık ve şiddetin artışı ile karşı karşıya. LGBT örgütleri, kapatılmaya çalışılmış ve sonraları kapatılmış durumda. Örneğin Pembe Hayat, Kaos GL ve Lambdaistanbul, devlet tarafından kapatılma davaları ile karşılaştı. Raporlar gösteriyor ki trans bireylere yönelik cinayetler artıyor ve polisler, bu vakaları yeterli bir şekilde takip etmiyor. Diğer yandan, LGBT bireylere şiddet uygulayanların polislerin kendileri olduğunu gösteren raporlar da var. 
 
Saygıdeğer Cumhurbaşkanı, Türkiye’deki LGBT bireylerin insan haklarını ve sözkonusu bireylerin korunma altında olmalarını geliştirmek adına Türkiye Hükümeti’nin planları nelerdir? Polislerin -yapmaları gerektiği üzere- nüfusun LGBT kısmını da koruması yönünde Cumhurbaşkanı’nın bir çabası olacak mı? Ve Cumhurbaşkanı, LGBT örgütlerle durumu tartışmak üzere yapılacak bir toplantıya açık mı?”