1. ENGLISH
Haberler > LGBT Bireylere Yönelik Ayrımcılığa Karşı STK’ler Buluşuyor!

LGBT Bireylere Yönelik Ayrımcılığa Karşı STK’ler Buluşuyor!

14 Aralık 2011

Kaos GL, Pembe Hayat ve Siyah Pembe Üçgen LGBTT Dayanışma Dernekleri’nin ortaklaşa yürüttükleri "Bir Daha Asla" projesi tematik rapor sunumu toplantısının ilki  12 Şubat Cumartesi Saat 15:00 - 17:00 arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.  

Üç derneğin ortaklaşa yaptıkları açıklama şöyle: 

"Kaos GL, Pembe Hayat ve Siyah Pembe Üçgen LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transeksüel) Dayanışma Dernekleri olarak, Ankara ve İzmir’de bir seneyi aşkın bir süredir ortak bir proje yürütüyoruz. Bu proje kapsamında, LGBT bireyler açısından "Mevzuat Taraması", "Nefret Suçları" ve "LGBT Bireyler, LGBT Bireylerin Günlük Hayatta Karşılaştıkları Zorluklar" isimli üç adet rapor hazırladık. Bu raporlarımızı sizlerle paylaşmak ve  önerileriniz doğrultusunda bir kampanyayı birlikte örmek istiyoruz. 
 
Özellikle "Ayrımcılık Karşıtı Yasa"nın TBMM’ye gelmesini beklediğimiz şu günlerde, cinsel kimlik ayrımcılığının gündelik siyasetin çıkar çatışmalarıyla tasarıdan çıkartılmaması için birlikte bir yol haritası hazırlamak ve bu süreçte sizlerin önerilerinizi dinlemek ve birlikte tartışmak istiyoruz.
 
Avukat Yasemin Öz tarafından hazırlanan "Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Sarmalında Mevzuat Taraması Raporu", Avukat Elif Ceylan Özsoy tarafından hazırlanan "LGBT Bireyler ve Nefret Suçları Raporu" ve Sosyal Psikolog Melek Göregenli tarafından hazırlanan "LGBT Bireylerin Gündelik Hayatta Karşılaştıkları Zorluklar" isimli raporlarımızı sırasıyla sizlere İstanbul, Diyarbakır, İzmir ve Ankara’da sunacağız.  
 
Özellikle son süreçte, LGBT bireyler açısından insan hakları alanında üç önemli konunun tartışılmaya başladığını görüyoruz. Bunlar, halen yasa yapıcılar tarafından ve hükümet kanadınca sahiplenilmiş olmasa da birincisi nefret suçları üzerinden yürütülen tartışma, ikincisi ayrımcılık karşıtı yasa, üçüncüsü de sivil anayasa tartışmaları olacak. Biz de rapor sunumlarının yanı sıra bu üç konuyu LGBT bireylerin insan hakları açısından sizlerle birlikte ele almak istiyoruz. 
 
Bu kapsamda, Ankara, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir’de insan hakları savunucuları, feministler ve sivil toplum kurumu temsilcileri ile bir araya gelerek bir dizi toplantı yapmayı planladık. 
 
12 Şubat 2010, Cumartesi,  günü 15:00-17:00 arasında İstanbul’da gerçekleşecek toplantıya katılmak için, Toplantıya ilişkin katılım teyitinizi umut@kaosgl.org adresine acilen bildirirseniz seviniriz. 
 
"Bir Daha Asla" projesi Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun destekleriyle yürütülmektedir. Rapor ve Etkinlikler Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nu bağlamaz."