1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL Lezbiyen Festivali’nde

Kaos GL Lezbiyen Festivali’nde

19 Aralık 2011

Hollanda’da COC-Netherlands tarafından düzenlenen Lezbiyen Festivali, 5-7 Ekim 2007 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu sene Nijgemen kentinin evsahipliği yapacağı festivalde Kaos GL Türkiyeli lezbiyen hareketinin konuşulacağı bir panele katılacak. 

Hollanda’da iki yılda bir COC-Netherlands tarafından düzenlenen Lezbiyen Festivali’ne, bu yıl Nijgemen kenti ev sahipliği yapıyor. Atölye çalışmalarından film gösterimlerine pek çok etkinliğin yer alacağı festivalde Türkiye’deki lezbiyen hareketinin konuşulacağı bir panel düzenlenecek. 

Kaos GL’yi Burcu Ersoy’un temsil edeceği “İslam, Lezbiyenler ve Türkiye: Rahatsız edici bir kombinasyon mu?” başlıklı panelde açılma üzerine bir filme lezbiyen olarak katkıda bulunan yarı Hollandalı yarı Türkiyeli Berna Güroğlu, Faslı bir ailede açılma üzerine film yapmış ve benzer bir filmi Türkiye’de yapma projesi olan Saddie Choua, aktivist bir lezbiyen olarak bir eşcinsel dergisinde çalışan Inssaf Uariachi ve Utanç Bitti kitabıyla tanıdığımız feminist yazar ve Hollanda Sosyalist Partisi üyesi Anja Meulenbelt da konuşmacı olarak yer alacak. 

Her ülke ve kültürde, İslam dini ile yaşamanın farklı şekilleri olduğundan yola çıkarak hazırlanan panel, Türkiye kökenli Hollandalı lezbiyenlerin ve Türkiye’de yaşayan lezbiyenlerin durumuna odaklanacak. Hollanda’da yaşayan ama Hollanda kökenli olmayanlar arasında en büyük paya sahip gruplardan biri olan Türkiye kökenliler içinde çok az sayıda kadının lezbiyenliğini açık olarak yaşıyor olmasını sorgulayacak olan panelde Türkiye’deki lezbiyenlerin deneyimleri de konuşulacak. 

Panelde, İslam korkusunun, başörtüsü, kadın haklarının yoksunluğu ve eşcinseller üzerinde baskı imajlarını beraberinde getirmesi ile mi savunulduğu; lezbiyenlerin yaşamının, daha az görünür oldukları ya da böyle adlandırıldıkları için daha mı kolay, yoksa hem kadın hem eşcinsel oldukları için daha mı zor olduğu ve problemin din mi, yoksa ona yüklenen kültürel anlamlar mı olduğu gibi sorulara da yanıt aranacak. 

Ayrıca, Türkiye özelinde, eşcinselliğin kanunlarda nasıl yer aldığından toplumun eşcinsellere yönelik tutumuna, lezbiyenlerin eşcinsel topluluk içindeki konumu, görünürlük ve açılma problemlerinden Türkiye’de lezbiyen hareketinin nasıl geliştiğine ya da gelişemediğine dek pek çok konu konuşulacak. 

Panelin sonunda, Yunanistan doğumlu Soula stand-up gösteri yapacak. 

Konuyla ilgili adresler: 

http://www.lesbianfestivalnijmegen.nl/