1. ENGLISH
Haberler > Diyarbakır’da Hegemonik Erkeklik Konuşulacak

Diyarbakır’da Hegemonik Erkeklik Konuşulacak

21 Aralık 2011
Akademide cinsiyet çalışmaları deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan Serpil Sancar
Diyarbakır’da okuyucularıyla buluşuyor.
 
Henrich Böll Derneğinin ve Diyarbakır Sanat Merkezinin destekleriyle yürütülen “ERKEKLİĞİN GÖLGESİNDE” başlıklı söyleşilerimizden ilkinde Erkeklik - İmkânsız İktidar: Ailede, Piyasada ve Sokakta Erkeklik” kitabı üzerinden Serpil Sancar ile erkekliğin dehlizlerine girip, hâkim erkeklik rejimin çözümlemeye çalışıyoruz.
 
“ERKEKLİĞİN GÖLGESİNDE” söyleşileri, Hevjin LGBTT Oluşumu ve Kaos GL Derneği tarafından Ankara’da ve Diyarbakır’da gerçekleştirilecek. Söyleşiler daha sonra Türkçe-Kürtçe olarak “Erkekliğin Gölgesinde” adıyla kitaplaşacak.
 
Yer: Diyarbakır Sanat Merkezi
Tarih: 16:00
 
Prof. Dr. Serpil Sancar, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor. Ankara Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) ve Kadın Çalışmaları Anabilim Dalının kurucuları arasında yer alan Sancar, halen KASAUM Müdürlüğü görevini yürütüyor. Siyaset kuramı, siyaset sosyolojisi, feminist kuramlar, kadın hareketi, Türkiye’de cinsiyet rejimi ve toplumsal araştırmalarda yöntem sorunları üzerine çalışan Sancar’ın başlıca yapıtları arasında. 
 
Din, Siyaset ve Kadın: İran Devrimi(1991)
Siyasal Yaşam ve Kadınlara Destek Politikaları (1997)
İdeolojinin Serüveni: Yanlış Bilinç ve Hegemonyadan Söyleme (1997)
Siyasal Örgütlerde Cinsiyetçiliğe Karşı Eğitim Rehberi (2000)
Kadın-Erkek Eşitliğine Doğru Yürüyüş: Eğitim, Çalışma Yaşamı ve Siyaset,(Prof. Dr. Mine Tan, Prof. Dr. Yıldız Ecevit ve Dr. Selma Acuner ile birlikte) (2000)
Hegemonik Erkeklik: İmkânsız İktidar Ailede, Piyasada ve Sokakta Erkekler (2009) sayılabilir.