1. ENGLISH
Haberler > Homofobi Karşıtı Buluşmadan Akademik Forum Çağrısı

Homofobi Karşıtı Buluşmadan Akademik Forum Çağrısı

4 Ocak 2012
Cuma, 11 Mart 2011

Kaos GL, Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında, Ankara ve İstanbul’da düzenleyeceği “Akademik Forum” için öğretim elemanları, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine çağrı yaptı.
2006’dan bu yana organize edilen Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın bu yıl altıncısını gerçekleştirmek üzere hazırlıklara devam eden Kaos GL, 3 Mayıs Salı günü İstanbul’da, Boğaziçi Üniversitesi’nde, 20 Mayıs Cuma günü ise Ankara’da “Akademik Forum” düzenleyecek.

LGBT Hareketi ile Akademi Buluşacak
Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma Koordinasyonu, yaptığı çağrıda, “Homofobi Karşıtı Buluşmaları gerçekleştirirken her daim akademi ile dirsek teması içerisinde olmaya ve LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) Hareketi ile akademinin birbirini besleyeceği kanallar açmaya çaba gösterdik.” dedi.

Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında düznelenecek Akademik Forum ile LGBT bireylere, heteroseksizme, heteronormativiteye, homofobiye ve transfobiye, queer teoriye ve bilim pratiğinin söz konusu kavramların penceresinden ele alınmasına dair akademik verimlerin sunulacağı ve tartışılacağı bir program amaçlanıyor.

Çağrıda, “Akademik Forum bir yandan LGBT hareketi ile akademi arasında diyalojik bir ilişkinin geliştirilmesine, diğer yandan akademide LGBT ve queer çalışmalarının ivme kazanmasına vesile olacağı kanaatindeyiz.” deniliyor.
 
Forum ile aynı zamanda bilimsel üretim sürecinin heteroseksizm ve homofobi temelinde bir kez daha sorgulanması ve yeniden yapılandırılması için bir çağrı niteliği de taşıyor.
 
3 Mayıs İstanbul, 20 Mayıs Ankara
Akademik Forum, 29 Nisan Cuma günü, İstanbul’da, Boğaziçi Üniversitesi’nde, 20 Mayıs Cuma günü ise Ankara’da yapılacak.

Akademik Forum’a öğretim elemanlarından, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden çalışmalarının özeti ile özgeçmişleri 1 Nisan Cuma akşamına kadar bilgi@kaosgldernegi.orgadresine göndermeleri bekleniyor.

Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma Koordinasyonunca seçilen çalışmaların tam metinleri ise 15 Nisan Cuma akşamına kadar istenecek.

Çalışmalar Anti-Homofobi Kitabı’nda Yayınlanacak
İstanbul ve Ankara’da, “Akademik Forum”larda sunulacak çalışmalar, her yıl Buluşma’nın ardından hazırlanan Anti-Homofobi Kitabı’nda yayınlanacak. Anti-Homofobi Kitabı 4 bin adet basılıyor ve akademiye, sivil topluma ve LGBT camiaya dağıtılıyor.

Akademik Forum’a bildiri özeti gönderme tarihi: 1 Nisan 2011
Akademik Forum’a seçilen çalışmaların tam metinlerini gönderme tarihi: 15 Nisan 2011
İletişim ve başvuru adresi: bilgi@kaosgldernegi.org