1. ENGLISH
Haberler > Boğaziçi’nde Homofobiye Karşı Akademik Forum

Boğaziçi’nde Homofobiye Karşı Akademik Forum

4 Ocak 2012
Cuma, 29 Nisan 2011

Homofobi Karşıtı Buluşma’nın İstanbul ve Ankara’da düzenleyeceği “Akademik Forum”lardan ilki, 3 Mayıs Salı günü Boğaziçi Üniversitesi’nde İbrahim Bodur Salonu’nda, luBUnya’nın ev sahipliğinde yapılacak.
 
Akademik Forum’da, “Hastalık’tan İdeoloji’ye Homofobi”, “Ayrımcılığın Şiddeti Olarak Nefret Suçları”, “Eşit Yurttaşlar Olarak LGBT” ve “Queer Akademi” oturumları gerçekleşecek.
 
Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın altıncısı Boğaziçi Üniversitesindeki etkinlikler ile devam ediyor.
 
Bu yılki Homofobi Karşıtı Buluşma’da LGBT bireylere, heteroseksizme, heteronormativiteye, homofobiye ve transfobiye, queer teoriye dair akademik çalışmaların sunulduğu ve tartışmaya açıldığı iki akademik forum düzenleniyor. 3 Mayıs Salı günü Boğaziçi Üniversitesi’nde İbrahim Bodur Salonu’ndaki akademik foruma luBUnya ev sahipliği yapıyor.
 
Akademik forum sonrasında Norveç ILGCN’den (Uluslararası Lezbiyen ve Gey Kültürel Ağı) Rolf Solheim’in hümanist ve LGBTT hareketini, yasal eşcinsel evlilikleri, sekülerlik, köktencilik ve homofobi kavramlarını tartışmaya açtığı bir performans/sunum yer alıyor. Kendisini “gey ve lezbiyenlerin yasal evlilikleri de dahil olmak üzere hümanist evliliklerinin ve hümanist cenazelerinin papazı” olarak tanımlayan Rolf Solheim aynı zamanda Norveçli bir LGBTT aktivisti.
 
Homofobi Karşıtı Buluşma’nın Ankara’da düzenleyeceği “Akademik Forum” ise 20 Mayıs Cuma günü, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde, Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi (SBF İHM) ile SBF-d-DER’in ev sahipliğinde gerçekleşecek.
 
Boğaziçi Üniversitesi Akademik Forum
 
TARİH: 3 MAYIS 2011 - SALI
YER: İBRAHİM BODUR ODİTORYUMU,Boğaziçi Üniversitesi, Güney Kampüs - Natuk Birkan Binası
 
PROGRAM
 
13:00 - HASTALIK’TAN İDEOLOJİ’YE HOMOFOBİ
“Eşcinsellik Hastalık [Ve Dahası] Sapkınlıktır”, Bir “Eleştirel Söylem Analizi” Denemesi, Umut Şah, İstanbul Üniversitesi, Sosyal Psikoloji
Homo‘fobi’ ve Psikolojikleştirme Üzerine, Berk Efe Altınal, İstanbul Şehir Üniversitesi, Psikoloji Bölümü
“İslam ve Homofobi: Tarihsel Bir Perspektif”, Gökçen B. Dinç, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Tarih Bölümü
14:45 - AYRIMCILIĞIN ŞİDDETİ OLARAK NEFRET SUÇLARI
Ayrımcılığın Görünen En Şiddetli Yüzü: Nefret Suçları, Özlem Çolak, İstanbul Üniversitesi, Adli Tıp Enstitüsü
Saldırgan Normallik, Sumru Atuk, Boğaziçi Üniversitesi
Şiddetin Cinsel Kimliğin Kurgulanmasındaki Rolü, Bir Transgender Seks işçisinin biyografik kurgusu bağlamında: Savaş Alanı Olarak Biyografi, Evrim Ersan, Viyana Üniversitesi Sosyoloji Bölümü
16:30 - EŞİT YURTTAŞLAR OLARAK LGBT
Türkiye’de LGBT Bireyler ve Sosyal PolitikaVolkan Yılmaz, Leeds Üniversitesi Siyasî ve Uluslararası Çalışmalar Bölümü
17:15 - QUEER AKADEMİ
Üniversitede Queer Çalışmalarına Doğru: Toplumsal Cinsiyet ve Queer Çalışmaları Sertifika Programı, LGBTT Aktivizmi - Queer Akademi İlişkisi ve Olası Söylemsel Gerilimler Üzerine, Şahin Açıkgöz & Ece Saltan, Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim
18:00 - “HÜMANİST VE LGBTT HAREKETİ
Rolf Solheim, ILGCN (International Lesbian and Gay Cultural Network) - Norveç