1. ENGLISH
Haberler > Erkek Erkeğe’de Ankara Eğitimi Yapıldı

Erkek Erkeğe’de Ankara Eğitimi Yapıldı

9 Ocak 2012
16 Mart 2010

Erkeke erkeğe çalışmasının Ankara eğitimi yapıldı. Erkek erkeğe’nin asıl hedefi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) konusunda konuşmayı sağlamak. Bir şekilde seks hakkında konuşuyoruz ama seksin hangi boyutu hakkında konuşuyoruz? Seks hakkında konuştuğumuzda güvenli seks konusunda konuşabiliyor muyuz? Ya da güvenli seks, korkularımız nedeniyle uzak durduğumuz bir mesele mi? Farkındayız ama görmezden gelebiliyoruz. Görmezden gelme durumunun önündeki perdeyi nasıl kaldırabiliriz?
 
Pozitif Yaşam Derneği’nden Psikolog Murat Yüksel CYBH konusunda ne gibi genel bilgi eksikliğimiz var, aktif cinsel hayatı olan insanlar olarak düzenli olarak kontrol yaptırıyor muyuz, bu gibi konuların konuşulması gerektiğinin altı çizildi ve bu soruların yanıtlarını birlikte aradık.
 
Aslında insanlar seks hakkında konuştuklarında sağlık hakkında konuşmak istemiyorlar. Cinsel yönelimler ve hastalıklar arasında bir bağlantı kuruluyor. HIV/AIDS ile eşcinsellik arasında bir bağlantı kuruluyor. HIV/AIDS eşcinsel hastalığı gibi sunuldu. Bu konuda bilgi sahibi olmak ve bu bilgiyi yaygınlaştırmak gibi bir sorumluluğumuz var aslında. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarla cinsel yönelim arasında bir bağlantı yok aslında. Nasıl seks yapıyoruz, alışkanlıklarımız neler, davranışlarımız üzerinde durmak gerekiyor. 
 
Çalışmamız daha çok HIV/AIDS üzerine kurulu ancak diğer CYBH konusunda bilgi veren iki broşür ve afişler hazırlandı. Afişleri Kaos GL ve Pozitif Yaşam Derneklerinden edinebilirsiniz.
Ayrıca bu çalışma kapsamında HIV/AIDS konusunda ve eşcinsellik konusunda danışmanlık isteyen erkeklere psikolojik destek verilecek.
 

http://www.erkekerkege.org/