1. ENGLISH
Haberler > Homofobiye Karşı Sanat

Homofobiye Karşı Sanat

11 Ocak 2012
Pazartesi, 24 Ocak 2011

Gökkuşağı sinemasından tiyatro ve sergilere, sanat da Homofobiye Karşı Buluşuyor. 
 
VI. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, LGBT temalı kısa ve uzun filmlerinizi, oyunlarınızı, performanslarınızı, müziklerinizi ve bestelerinizi bekliyor.
 
Kaos GL’nin bu sene altıncısını düzenleyeceği Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’da, sanat aktiviteleri kapsamında değerlendirilip programa alınacak önerileriniz, ürünleriniz ve DVD formatında gönderebileceğiniz filmler için son başvuru tarihi 1 Nisan 2011. 
 
Buluşma’da ayrıca konulu fotoğraf, sinopsis ve senaryo yarışmaları ile atölyeler düzenlenecek. Ücretsiz yapılacak Homofobiye Karşı Sanat aktiviteleri katılıma ve her türlü katkıya açık.
 
Kaos GL tarafından 2006’dan bu yana 17 Mayıs Haftasında organize edilen Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın altıncısının merkezi etkinlikleri, 1-22 Mayıs 2011 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşecek. Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği ayrımcılığına karşı mücadele yürüten Kaos GL, Buluşma’yı, homofobi ve transfobiye karşı örgütlüyor.
 
Homofobiye Karşı Sanat
VI. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın sanat ayağında yarışmalar ve atölyeler için kayıtlar başladı. 6. Kadın Kadına Öykü yarışmasıyla paralel olarak "her yerdeyiz" temasının belirlendiği yarışmalar kapsamında, "hamamlardan, kafelerden, eylem alanlarından, okul kantinlerinden ve toplantı salonlarından mekansızmış gibi gözüken bedenlerimizi, aşklarımızı ve yaşamlarımızı" bu kez kısa film ve fotoğraflarla görünür kılıyoruz. “Herkesin olan tüm mekânların “bizim de” olması gerektiğini anlatmak, biz hariç herkesin sahiplendiği “mekânlardan” bahsetmek istiyoruz.
 
Buluşma’da fotoğraf, sinopsis ve senaryo yarışmaları ile atölyeleri düzenlenecek
 
Sinopsis Yarışması ve Senaryo Atölyesi
VI. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında “her yerdeyiz” temalı bir kısa film sinopsis yarışması düzenleniyor. Kısa öyküleri ile birlikte elimize ulaşan başvurular seçici kurul tarafından değerlendirilecek ve finalistler senaryo atölyesine katılmaya hak kazanacak. Bu yıl ilki düzenlenen yarışmanın hedefi hikayelerimizin filmleşmesine önayak olmak ve LGBT bireylerin bu alandaki üretimlerini paylaşıma açmak. Hazırlanan senaryolar Homofobi Karşıtı Buluşma’nın kurumsal sitesi antihomofobi.org’da yayınlanacak ve böylece senaryo sahipleri ile film üretmek isteyenler ile profesyonellerin bir araya gelmelerini sağlanacak. 
 
Senaryo Yarışması ve Kamera / Kurgu Atölyeleri
VI. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’da düzenlenen bir diğer etkinlik de yine  “her yerdeyiz” temalı bir kısa film senaryo yarışması. Seçici kurul tarafından değerlendirilecek olan senaryolar arasından belirlenen finalistler kamera ve kurgu atölyesine katılmaya hak kazanacak. Yapılacak atölyeler ve yarışmanın hedefi hikayelerimizi filmleştirmek için gerekli donanımı sağlamak ve bu alandaki üretime destek vermek. 
 
Fotoğraf Yarışması ve Fotoğrafçılık Atölyesi 
Yine “her yerdeyiz” teması ile düzenlediğimiz fotoğraf yarışmasına gönderdiğiniz fotoğraflar VI. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’da sergilenecek. Seçici kurul tarafından değerlendirilecek olan fotoğraflar arasından belirlenen finalistler fotoğrafçılık atölyesine katılmaya hak kazanacak. Buluşma’nın başlangıcında ve sonunda düzenlenecek olan 2 ayrı atölyeye katılmasını beklediğimiz katılımcılardan Buluşma etkinliklerinin fotoğraflanmasını isteyeceğiz. Yapılacak ikinci atölye bu fotoğraf arşivi üzerinden gerçekleşecek. Ayrıca Kaos GL arşivine kalmasını planladığımız bu fotoğraflardan oluşan bir seçki fotoğrafçısının ismi ile birlikteantihomofobi.org adresinde yayınlanacak ve VII. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma dahilinde yapılacak olan sergide sunulacak. 
 
NOT: Yarışmaların Seçici Kurul üyeleri ve atölye tarihleri antihomofobi.org sitesinden ayrıca ilan edilecek.
 
Kaos GL
Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma Koordinasyonu adına
Damla Gülmez