1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL Gönüllü Muhabir Ağı Eğitiminin Ankara Ayağı Gerçekleşti

Kaos GL Gönüllü Muhabir Ağı Eğitiminin Ankara Ayağı Gerçekleşti

13 Ocak 2012
Pazartesi, 10 Ekim 2011

Yeni dönemin ilk Muhabir Ağı eğitimi, 8-9 Ekim tarihlerinde Ankara’da gerçekleşti. Yerel Muhabir Ağı eğitimine katılan her gönüllü artık haber/yazı/söyleşileri ile Kaos GL Dergisi ile kaosgl. org’un birer parçası olabilecek.

İlk gün Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Melek Göregenli gönüllü muhabir adaylarına ‘ayrımcılık’, ‘homofobi’ gibi konular üzerinde eğitim verdi. İkinci gün ise Gazeteci İrfan Aktan gönüllü muhabir adaylarıyla bir araya geldi ve habercilik tekniklerini anlattı.
 
Medyada var olan homofobi ve transfobi ile heteroseksist dili değiştirebilmek için, yerel bir muhabir ağı kurma amacı taşıyan eğitimler sayesinde, muhabir adayları, yaşadıkları şehirlerdeki haberleri kendileri araştırıp, yazıyorlar.

Kaos GL, Yerel Muhabirlerden Ne Bekliyor?
Kaos GL, Yerel Muhabir Ağı ile LGBT’lerin kendi gündemlerini yaratmalarına olanak sağlayan dergi ve kaosgl.org ile LGBT’lerin sorunlarının görünmezlikten görünürlüğe çıkması aşamasında yeni bir adım atıyor:

. Kendi haberimizi kendimiz yazmak ve LGBT’ler için homofobiden ve transfobiden arınmış haberler hazırlamak istiyoruz.
· Çalışma Hayatı, Hukuk, LGBT Hakları, Ruh Sağlığı, Eğitim ve Kampüs, Aile, Askerlik, Kültür & Sanat gibi hayatın her alanında, medyadan sokağa LGBT ilgili gündemi takip etmek ve bu gündemi, Türkiyeli LGBT’lerin haberdar olmasını sağlamak üzere Kaos GL Dergisi ile kaosgl.org sayfalarına taşımak istiyoruz.     
· LGBT’lerin bulundukları şehirlerde, yaşadıklarının ve sorunlarının doğrudan özneleri ve birincil elden kayda geçiricileri olmalarının olanaklarını yaratmayı ve bunun için bir ağ örmeyi amaçlıyoruz.
· Yerel Muhabir Ağı Eğitimine katılan muhabirlerimizden haber, yazı, söyleşi v.b bekliyoruz.

22-23 Ekim’de İstanbul’da…
Muhabir Ağı’nın İstanbul eğitimine İstanbul’dan muhabir ve yazar adayları katılacak. İstanbul’daki eğitime İstanbul’un yakın çevresinden Trakya ve Güney Marmara’dan gönüllü muhabir adayları da katılabilecek. Katılımcıların otobüs ulaşımları ve konaklamaları Kaos GL tarafından karşılanacak.