1. ENGLISH
Haberler > Hak Temelli Habercilik Eğitimi Haftasonu Ankara’da

Hak Temelli Habercilik Eğitimi Haftasonu Ankara’da

13 Ocak 2012
Cuma, 11 Mart 2011

Kaos GL, hak temelli yaklaşım ile homofobiden ve cinsiyetçilikten arınmış bir habercilik için yılın ilk Yerel Muhabir Ağı Eğitimini hafta sonu Ankara’da yapacak. İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) ile ortaklaşa düzenlenen eğitimin ikincisi ise 16-17 Nisan tarihlerinde yine Ankara’da gerçekleştirilecek.
 
Haftasonu (12-13 Mart) Kaos Kültür Merkezi’nde yapılacak iki günlük eğitimin ilk gününde, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Hakan Ataman ile Günal Kurşun sunumlar yapacak.
 
Hakan Ataman, “Hak Temelli Yaklaşım ve İnsan Hakları” başlığı altında, gününün ilk yarısında, “Sosyal Sorunlara Hak Temelli Yaklaşım”, “Savunuculuk”, “İnsan Hakları ve Hak Temelli Yaklaşım Arasındaki Temel Bağlantı” konularını ele alacak ve “Neden Hak Temelli Yaklaşım ve Savunuculuk?” sorusunu tartışacak.
Avukat Günal Kurşun ise öğleden sonraki bölümde, “Hukuk-Guguk İşleri” başlığı altında, “Hukuk nedir? Neden önemlidir? Hukukun üstünlüğü ne demektir? Hukuk-İnsan Hakları ilişkisi nedir?” sorularını ele alacak. Kurşun, Yerel Muhabir Ağı Eğitiminin ilk gününün devaminda nefret suçu, nefret söylemi, ayrımcılık kavramlarını anlatacak.
 
Kaos Kültür Merkezi’ndeki Yerel Muhabir Ağı Eğitimi’nin ikinci gününde ise Kaos GL’den Ali Erol ile Barış Sulu, Kaosgl.Org haber sitesinin tanıtımını yapacaklar. Kaos GL sitesi ve dergisi için “haber nedir?” sorusunu cevaplayacaklar ve Kaos GL’nin neden web haberciligi yaptığını anlatacaklar.
 
Muhabir adayları ile haber nerden çıkar, çevremize, okulumuza, sınıfımıza, basına ve sosyal medyaya nasıl bakılır ve bu süreçlerde neler nasıl yakalanabilir sorularına cevap aranacak. Erol ve Sulu günün devamında, medya okuması ile birlikte mekan ve ilişkilerin okuması için bakış açısı nasıl geliştirililebilir ve bu bakış açısıyla haber kaosgl.org ve dergiye nasıl taşınabilir sorularını cevaplayacaklar.
 
İnsan Hakları Gündemi Derneği ile ortaklaşa yapılacak Mart ve Nisan’daki iki “Yerel Muhabir Ağı” eğitimleriyle Kaos GL web sayfasının güçlendirilmesi ve daha çok insanın sesi olması hedefleniyor. 

2008 yılından bu yana her gün güncellenen Kaos GL web sayfası, Türkiye’deki ve Dünya’daki LGBT hareketinin nabzını tutmaya devam ediyor. Bunu, olaylara LGBT penceresinden bakan çok sayıda yazar ve muhabirin makaleleri, yazıları, haberleri ve çevirileri ile yapıyor. 
 
Kaos GL’nin muhabiri olup kendi haberimi kendim yapmak ve Kaos GL web sayfasının bir parçası olmak istiyorum” diyen her gönüllünün katılabildiği Yerel Muhabir Ağı’nın bu yıl ikinci eğitimi 16-17 Nisan 2011 tarihlerinde yine Ankara’da, Kaos Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
 
Nisan ayındaki eğitime, yine İHGD ile Kaos GL’den eğitmenlerle birlikte gazeteci İrfan Aktan da katılacak.
 
Eğitim sonrasında muhabirlerin gönderdiği haber ve yazılar www.kaosgl.org sitesinde ve Kaos GL Dergisinde yayımlanacak. Muhabirler, kaos GL’nin yıl içinde düzenleyeceği diğer eğitimlere ve organizasyonlara Kaos GL muhabiri sıfatıyla davetli olarak katılacaklar.
 
Kaos GL Ne Yapmak İstiyor?

Kaos GL, medyaya hakim olan homofobik ve transfobik söylem içerisinde eşcinselliğin ele alınışı ve sunuluşuna dair eleştirel yaklaşımlar geliştirmekte, politika ve proje üretmekte, LGBT özgürlük mücadelesini medyada görünür ve "dile getirilebilir" bir noktaya taşımak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. 

Medyada çıkan homofobik ve transfobik söylemin egemen olduğu haber ve yorumların irdelendiği toplantılar ve eğitimler yapmak istiyoruz. Medya alanındaki homofobiye karşı daha etkin bir söylem geliştirmek ve LGBT gerçekliğinin medyada istismara uğramadan özgürce, kendi varoluşunu saklamadan ortaya çıkabileceği bir alan yaratmak istiyoruz.

Medyadaki haberler içerisinde lezbiyen, gey, biseksüel ve trans kimlikler istismar edildiği takdirde bu alanda haber yapıp bağımsız iletişim kanallarına ve insan hakları örgütlerine ve uluslararası düzlemde duyurmak istiyoruz. 

Medyada homofobiye karşı söylem geliştirmek amacıyla bilgilendirici materyaller hazırlamayı, medyada LGBT kimliğinin sunumu üzerine Türkiye’den ve yurtdışından akademisyenler ve medya çalışanlarının katılacağı eğitimler düzenlemek istiyoruz. 

Kendi haberimizi kendimiz yazmak ve LGBT’ler için homofobi ve transfobiden arınmış haberler hazırlamak istiyoruz. 

Çalışma Hayatı, Hukuk, LGBT Hakları, Ruh Sağlığı, Eğitim ve Kampüs, Aile, Askerlik gibi hayatın her alanında, medyadan sokağa LGBT’lerle ilgili gündemi takip etmek ve bu gündemi, Türkiyeli LGBT’erin haberdar olmasını sağlamak üzere Kaos GL Dergisi ile kaosgl.org sayfalarına taşımak için kendi haberlerimizi yapmak istiyoruz.
 
LGBT bireylerin bulundukları şehirlerde, LGBT’lerin yaşadıklarının ve sorunlarının doğrudan özneleri ve birincil elden kayda geçiricileri olmalarının olanaklarını yaratmayı ve bunun için bir ağ örmeyi amaçlıyoruz.
 
Katılım ve İletişim için: 

Yerel Muhabir Ağı’na katılmak için kaosgl.org web sayfasındaki gönüllü formunu doldurup aşağıdaki mail adresine yollamak gerekiyor.

Yerel Muhabir Ağı Eğitimine katılmak isteyen muhabir/yazar adayları editor@kaosgl.org adresine yazabilirler. 

Kaos GL
 
editor@kaosgl.org
www.kaosgl.org

Tel: 0312 230 0358 / 12 
Adres: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, 29/12, Demirtepe-Ankara