1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL gönüllü muhabir ve yazarlarını arıyor!

Kaos GL gönüllü muhabir ve yazarlarını arıyor!

13 Ocak 2012

Çarşamba, 17 Haziran 2009


Kaos GL yeni muhabirlerini arıyor. Sen de “Kaos GL’nin muhabiri olup kendi haberimi kendim yapmak istiyorum” diyorsan yanıtını bekliyoruz.
Şimdiye kadar üç kez düzenlediğimiz “Yerel Gey ve Lezbiyen Muhabir Ağı” eğitiminin bir yenisi için İstanbul’da buluşuyoruz. 
 
20 Haziran 2009, Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleşecek bu eğitime bundan sonra yanımızda olacak muhabir adayları ve İstanbullu Kaos GL gönüllüleri katılacak. 
 
Sen de “Kaos GL’nin muhabiri olup kendi haberimi kendim yapmak istiyorum” diyorsan çağrımıza yanıt ver. 
 
Tarih senin için uygunsa, daha önce muhabirlik deneyimin olmasa bile elin azıcık da olsa kalem tutuyorsa ve düzenli olarak haber/yazı/söyleşi gönderirim diyorsan bizi ara. 
 
Sonra ne mi olacak? Öncelikle, düzenli gönderdiğin haber ve yazılar www.kaosgl.org adresinde ve Kaos GL dergisinde yayımlanacak. Bunun dışında, yıl içinde düzenleyeceğimiz diğer eğitimlere ve organizasyonlara Kaos GL muhabiri sıfatıyla davetlimiz olarak katılacaksın.
Kafanda sorular varsa bize yazabilir veya arayabilirsin. 
 
YEREL MUHABİR AĞI
 
Kaos GL, Yerel Muhabirlerden Ne Bekliyor?
 
Kaos GL Dergisinin 1994 Eylülünde çıkışıyla Türkiyeli eşcinseller için geri dönülmez bir süreç başladı. 
 • Dergiyle birlikte ilk defa köyünden metropolüne erkek ve kadın eşcinseller söz haklarını doğrudan kullanmaya başladılar. 
 • Parklarda, sokaklarda, gecenin karanlığında uçup giden sözler kayda geçirildi. Aşağılanan, damgalanan, görünmezliğe mahkûm edilen kadın kadına ve erkek erkeğe aşklar, eşcinsel hayatlar utanmadan, saklanmadan yazıya döküldü. 
 • Eşcinsellerin kendi sözlerini söyleyebilecekleri, kendi dertlerine sahip çıkarak söz alabilecekleri ve bunları paylaşabilecekleri bir alan olarak ortaya çıkan dergi on yılı aşkın bir süredir ayakta kaldı. 
 • Dergi, eşcinsel kurtuluş hareketine dair yazılar, kuramsal tartışmalar, kişisel deneyimler, öyküler, şiirler ve haberlerle her zaman okuyucularıyla beraber üretilen bir yayın oldu. 
Şimdi Yerel Muhabir Ağı ile eşcinsellerin kendi gündemlerini yaratmalarına olanak sağlayan dergi ve kaosgl.org ile eşcinselliğin ve eşcinsellerin sorunlarının görünmezlikten görünürlüğe çıkması aşamasında yeni bir adım atıyoruz.
 
Medyada mevcut durum nedir? 
 • Medya, homofobik söylemi besleyen ve yansıtan en önemli kamusal alanların başındadır. LGBT kimliğinin hem en çok göründüğü hem de en çok dışlandığı alandır.
 • Eşcinseller bir yandan magazin malzemesi olarak kullanılmakta bir yandan da onların toplumsal alanda heteroseksüellerle eşit haklara sahip olma alanındaki çabaları ya görmezden gelinmekte ya da çarpıtılarak ve mevcut homofobik söylemle birleştirilerek okuyucuya ve izleyiciye ulaştırılmaktadır. 
Ne yapmak istiyoruz? 
 • Kaos GL, medyaya hâkim olan bu homofobik söylem içerisinde eşcinselliğin ele alınışı ve sunuşuna dair eleştirel yaklaşımlar geliştirmek, politika ve proje üretmek ve eşcinsel özgürlük mücadelesini medyada görünür ve "dile getirilebilir" bir noktaya getirmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır.
 • Medyada çıkan homofobik söylemin egemen olduğu haber ve yorumların irdelendiği toplantılar ve eğitimler yapmak istiyoruz.
 • Medya alanındaki homofobiye karşı daha etkin bir söylem geliştirmek ve LGBT kimliğinin medyada bir istismara uğramadan özgürce, kendi varoluşunu saklamadan ortaya çıkabileceği bir alan yaratmak istiyoruz.
 • Medyadaki haberler içerisinde lezbiyen, gey, biseksüel ve transeksüel kimlikler istismar edildiği takdirde bu alanda haber yapıp bağımsız iletişim kanallarına ve insan hakları örgütlerine ve uluslararası düzlemde duyurmak istiyoruz.
 • Medyada homofobiye karşı söylem geliştirmek amacıyla bilgilendirici materyaller hazırlamayı, medyada lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüel kimliğinin sunumu üzerine Türkiye’den ve yurtdışından akademisyenler ve medya çalışanlarının katılacağı eğitimler düzenlemek istiyoruz.
 • Kendi haberimizi kendimiz yazmak ve eşcinseller için homofobiden arınmış haberler hazırlamak istiyoruz.  
 • Çalışma Hayatı, Hukuk, LGBT Hakları, Ruh Sağlığı, Eğitim ve Kampüs, Aile, Askerlik gibi hayatın her alanında, medyadan sokağa eşcinsellikle ilgili gündemi takip etmek ve bu gündemi, Türkiyeli Eşcinsellerin haberdar olmasını sağlamak üzere Kaos GL Dergisi ile kaosgl.org sayfalarına taşımak istiyoruz. 
 • Eşcinsel bireylerin bulundukları şehirlerde, eşcinsellerin yaşadıklarının ve sorunlarının doğrudan özneleri ve birincil elden kayda geçiricileri olmalarının olanaklarını yaratmayı ve bunun için bir ağ örmeyi amaçlıyoruz.
Kısaca… 
 • Yerel Muhabir Ağı Eğitimine katılan muhabirlerimizden ayda en az bir (1) haber (haber, yazı, söyleşi…) bekliyoruz. 
 • Eşcinselleri ilgilendiren gündem konularında ayda bir iki kez yönelteceğimiz soruya yerel muhabirlerimizden görüş bekliyoruz. 
Kaos GL Yerel Muhabir Ağı
 
web@kaosgl.org
 
www.kaosgl.org
 
0312 230 0358
 
Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, 29/12, Demirtepe-Ankara