1. ENGLISH
Haberler > Yerel Muhabirler Ankara’da Buluşuyor

Yerel Muhabirler Ankara’da Buluşuyor

21 Mart 2012

20 Mart 2012


2012’nin ilk muhabir eğitimleri 24-25 Mart’ta Ankara’da, 31 Mart-1 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek.
 
LGBT hak haberciliğini güçlendirmek ve yereldeki Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, Queer, İnterseks bireyler ve örgütlerin sesi, sözü olmak için ilki 2007 Nisan’ında yapılan “Yerel Muhabir Ağı” eğitimlerine bu yıl da devam ediyoruz.
 
Medyada var olan homofobi ve transfobi ile heteroseksist ve cinsiyetçi dili değiştirebilmek için, yerel bir muhabir ağı kurma amacı taşıyan eğitimler sayesinde, muhabirler adayları, yaşadıkları şehirlerdeki haberleri kendileri araştırıp, yazacaklar.
 
“Kaos GL’nin muhabiri olup kendi haberimi kendim yapmak istiyorum” diyen gönüllüler “Yerel Muhabir Ağı” eğitimlerine katılarak haber/yazı/söyleşileri ile Kaos GL Dergisi ile kaosgl.org’un bir parçası olabilecekler.
 
Kaos GL Yerel Muhabir Eğitimleri, Kaos GL Derneği ve Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği ile birlikte yürütülmekte olan HOPE Projesi kapsamında yapılmaktadır. HOPE Projesi Avrupa Birliği Türkiye Temsilciliği İnsan Hakları Programı tarafından desteklenmektedir.
 
Kaos GL, Yerel Muhabirlerden Ne Bekliyor?
 
Kaos GL Dergisinin 1994 Eylülünde çıkışıyla Türkiyeli eşcinseller için geri dönülmez bir süreç başladı.
 
·         Dergiyle birlikte ilk defa köyünden metropolüne LGBT bireyler söz haklarını doğrudan kullanmaya başladılar. 
·         Parklarda, sokaklarda, gecenin karanlığında uçup giden sözler kayda geçirildi. Aşağılanan, damgalanan, görünmezliğe mahkûm edilen kadın kadına ve erkek erkeğe aşklar, LGBT hayatlar utanmadan, saklanmadan yazıya döküldü.
·         LGBT’lerin kendi sözlerini söyleyebilecekleri, kendi dertlerine sahip çıkarak söz alabilecekleri ve bunları paylaşabilecekleri bir alan olarak ortaya çıkan dergi on yılı aşkın bir süredir ayakta kaldı.
·         Dergi, eşcinsel kurtuluş hareketine dair yazılar, kuramsal tartışmalar, kişisel deneyimler, öyküler, şiirler ve haberlerle her zaman okuyucularıyla beraber üretilen bir yayın oldu.
 
Yerel Muhabir Ağı ile LGBT’lerin kendi gündemlerini yaratmalarına olanak sağlayan dergi ve kaosgl.org ile LGBT’lerin sorunlarının görünmezlikten görünürlüğe çıkması aşamasında yeni bir adım atıyoruz.
 
Katılım ve İletişim için:
Yerel Muhabir Ağı Eğitimine katılmak isteyen Türkiye’nin her yerinden muhabir/yazar adayları editor@kaosgl.org adresine yazarak başvuruda bulunabilirler.