1. ENGLISH
Haberler > Çanakkale’de Homofobi Karşıtı Buluşma

Çanakkale’de Homofobi Karşıtı Buluşma

15 Mart 2012
Kaos GL Derneği’nin Homofobi Karşıtı Buluşmaya ilişkin yaptığı açık çağrıya Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sosyoloji Öğrencilerinden yanıt geldi. 17 Mart 2012 günü Çanakkale’de Nilgün Toker ve Melek Göregenli, homofobi, ayrımcılık, nefret suçları ve insan hakları algısı üzerine konuşacak. Homofobi Karşıtı Buluşma Çanakkale yerel etkinliğine İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi ev sahipliği yapacak.
 
Bu yıl 7. kez düzenlenecek olan Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları boyunca toplam 20 şehirde homofobi ve transfobi karşıtları ile buluşacak.
 
15 Ocak 2012’de Diyarbakır’da Avrupa Sinemasında Hebûn LGBT’nin destekleriyle Zenne filminin gösterimiyle gerçekleştirilen Diyarbakır buluşması ile 7. Buluşma yerel ayakları başladı. Buluşmanın bir başka ayağı 29 Şubat 2012’de Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde Kaos GL’den Ali Erol ve Gazi Üniversitesi’nden öğretim üyesi Prof. Dr. Selçuk Candansayar’ın katılımı ile gerçekleşti.
 
Kaos GL Homofobi Karşıtı Buluşmanın Yerel Ayakları İçin çağrıyı yineledi.
 
7. Buluşma’ya siz de ev sahipliği yapabilirsiniz!
Buluşmayı sahiplenen öğrenci toplulukları ve akademisyenlerle birlikte “Homofobiye Karşı Kampüs Buluşmaları” her yıl daha fazla üniversite kampüsüne taşınıyor. Siz de kampüsünüzde, şehrinizde buluşmaya ev sahipliği yapabilirsiniz.
 
Şimdiye kadar Mersin, Adana, Trabzon, Aydın, Samsun, Eskişehir, Kars, Muğla, Kayseri, İstanbul, Edirne, Antalya, Kırşehir, Van, İzmir, Diyarbakır, Çanakkale, Niğde, Isparta’da etkinlikler yapıldı. Bu şehirlerle birlikte ev sahipliği yapacak yeni şehir ve kampüslerde buluşmalar organize edilecek.
 
“Homofobi kimin meselesi?”
Homofobi Karşıtı Buluşma, cinsiyetçiliğe, militarizme, milliyetçiğe, homofobiye ve transfobiye karşı toplumsal muhalefetin sesini yükseltmeye çalışıyor. “Homofobi kimin meselesi?” sorusuna yanıt bulmak için yola çıktıklarını belirten HKB Koordinasyonu şunları söyledi:
 
“Kaos GL, homofobi meselesi ile seksizm, milliyetçilik, ırkçılık, militarizm arasındaki bağlantılara dikkat çekince, "homofobi kimin meselesi?" sorusu akademide ve sivil toplumun farklı kesimlerinde sahiplenildi. Böylece Homofobi Karşıtı Buluşma’yı kendi mücadele alanlarına uyarlayarak, şehirlerinde ve kampüslerinde örgütlemek isteyen öğrenci toplulukları ve sivil toplum örgütleri ortaya çıktı. Bu sayede LGBT bireylerin henüz görünür olamadıkları şehir ve kampüslerde de homofobi meselesi tartışılabiliyor.”
 
Homofobi Karşıtı Buluşmanın yerel ayakları için Kaos GL’den Umut Güner ile iletişime geçilebilir:
Tel: 0 312 230 0358 
E-posta: umut@kaosgl.org
www.kaosgl.org
www.antihomofobi.org