1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL Başkent Üniversitesi’ndeydi

Kaos GL Başkent Üniversitesi’ndeydi

29 Mart 2012

 

Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri ve Kaos GL Derneği’nden Simten Coşar, Ezgi Koçak ve Seçin Tuncel, Funda Gençoğlu Onbaşı’nın Toplumsal Hareketler dersinde bir araya geldi.
 
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bilimleri Fakültesinde gerçekleşen derste “Toplumsal Cinsiyet, LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) hareketin genelinde Kaos GL özelinde aktivizmin çıkış noktaları, seks işçiliği, heteroseksizm, toplumsal hareketlerin LGBT aktivizmine eklemlenme süreci ve biçimleri tartışılan konular arasındaydı. Bunların dışında soru cevap kısmında, LGBT bireylerin insan hakları ve çalışma hayatı, eğitim, sağlık alanlarında yaşanılan sorunlar da ele alındı.
 
L-G-B-T’nin ayrı ayrı kimlikler olduğu ancak hareketin bir arada ilerliyor olmasının istenilen bir aktivizm biçimi olup olmadığına dair sorulan bir soruya, neoliberal yapının hali hazırda ortak muhalefet alanlarını bölme ve parçalama üzerinden konumlandırmasının sorunlu olduğunun dolayısıyla kimliklerin farklılıklarını göz önünde tutarak hareketin bir bütün olarak ilerlemesinin bu yapıya karşı çıkış noktasında önemli olduğunun altı çizildi.
 
Kaos GL üyeleri “Ayrımcılık Karşıtı Dersler” kapsamında birçok üniversitede öğrencilerle bir araya geliyor. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığını önlemek ve önyargıları kırmak için “sıkça sorulan sorular” atölyelerini düzenliyor.
 
Katılımcılara ders sonrasında Kaos GL Dergileri ve Kaos GL yayını kitaplar ücretsiz olarak dağıtılıyor.