1. ENGLISH
Haberler > 1 Mayıs’ta 6 Şehirde Gökkuşağı Bayrağı Dalgalanacak!

1 Mayıs’ta 6 Şehirde Gökkuşağı Bayrağı Dalgalanacak!

30 Nisan 2012

 Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Translar (LGBT) yarın altı şehirde gökkuşağı bayraklarıyla 1 Mayıs meydanlarında olacak.

 
LGBT’ler Diyarbakır, Kayseri, Eskişehir, İzmir, İstanbul ve Ankara’daki 1 Mayıs kutlamalarına katılacaklarına açıkladılar.
 
1 Mayıs, Türkiye LGBT mücadelesi açısından önemli bir dönüm noktası. “Kaos GL – Eşcinsellerin Sesi” pankartı ile 2001’de Ankara’da başlayan süreç gökkuşağı bayraklarının dalgalanacağı ve LGBT taleplerinin yükseleceği altı şehir ile yarın da devam ediyor.
 
Hebun LGBT topluluğu yaptığı açıklamada Diyarbakır’daki 1 Mayıs kutlamalrında gökkuşağı bayrağı açacağını duyurdu. İstasyon Meydanında yapılacak miting öncesi Ofis, Urfa Yolu, Bağlar’da saat 12:00’de toplanılacak.
 
Kayseri’den Üvey Evlatlar Platformu ise “1 Mayıs’ta saat 14:00’te Yoğunburç Kavşağında HDK ile birlikte yürüyüşe gidiyoruz!” duyurusu yaptı. “Gökkuşağı bayrağımızı aldık yola çıkıyoruz” denilen çağrıda, tüm LGBTT’lerin çekinmeden gelebilecekleri belirtildi. Facebook’da yapılan çağrıda şöyle denildi: “Korkmayın, güneş gözlüklerinizi takın, şapkalarınızı giyinin, ellerimizden tutun ve GÖKKUŞAĞI BAYRAĞIYLA HDK arasında yürüyüşümüze katılın. Bu kez cesur olun!”
Eskişehir’de 1 Mayıs’a katılacak olan MorEl ise gökkuşağı bayraklarının yanı sıra mitinge Sosyalist Feminist Kolektif (SFK) ve Morel ile ortak pankartıyla katılacağını belirtti.l MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu, saat 12:00’de Aytaç Caddesi’nden Sıhhiye Meydanına yürüyecek.
 
Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği, yarın sabah saat 10:00’da Konak İskelesi önünde gökkuşağı bayrağının altında buluşacak. Dernek “Dünyanın Bütün Queerleri Birleşin” pankartı açacak.
 
İstanbul’da bu yıl LGBT örgütleri ortak kortej ile Taksim 1 Mayıs Meydanına Tarlabaşı Bulvarı tarafından yürüyecek.
 
Kadın Kapısı, Lambdaistanbul LGBT Dayanışma Derneği, LuBUnya-Boğaziçi, İstanbul LGBT Dayanışma Derneği, İ.Ü. Radar, SPOD Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği 1 Mayıs için ortak çağrı yaptılar. LGBT korteji, saat 10.00’da Şişhane metrosu önünde buluşacak ve Tarlabaşı istikametinden Taksim miting alanına giriş yapacak.
 
Ankara’da ise Kaos GL ve Pembe Hayat 1 Mayıs’a ortak katılacak. “Patronsuz Pezevenksiz Bir Dünya İstiyoruz” ile “Heteroseksizme Teslim Olmayacağız! Ya Eşitlik Ya Hiç!” pankartları açılacak. Tren garında saat 11:00’de gökkuşağı bayrakları altında toplanacak gruplar Sıhhiye Meydanına yürüyecek.