1. ENGLISH
Haberler > Kapitalizme Karşı Queer Virüsü

Kapitalizme Karşı Queer Virüsü

13 Mayıs 2012

Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında düzenlenen “Anarko-Queer Forum” bu yıl 12 Mayıs Cumartesi günü yapılacak.

 
“Kapitalizme Karşı Queer Virüsü” başlığı altında yapılacake "Anarko-Queer Forum" Göksun Yazıcı, Kürşad Kızıltuğ ve Atalay Göçer’in katılımıyla Elektrik Mühendisleri Odası’nda (EMO), saat 17:30’da başlayacak.
 
Göksun Yazıcı’nın “Heteroseksüelliğin “havı tersine” Taranmaz mı? Queer Heteroseksüelliğe Musallat Oldu...”, Kürşad Kızıltuğ’nun “Queer Radikalizm mi Radikalizmin Queerleşmesi mi?”, Atalay Göçer’in de“Kapitalizmin Jenital-Bozumu; Ekonomik Kimliğin Homolaştırılması” başlıklı sunumlarıyla katılacakları “Anarko-Queer Forum”da yapılacak tartışmanın satır başları şöyle:
 
“Her şey icat edilebilir”
 
“Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği olarak “düz” olanlar, yani heteroseksüeller, heteronormatifliğin yüklediği değerleri taşımaya mahkum mudur? Cevap basittir: Hayır. O halde, heteronormatifliği yeniden üretmeyen queer bir heteroseksüelliği nasıl icat edebiliriz? Guattari’nin dediği gibi: “Her şey icat edilebilir.”
 
“Queer etki, sadece heteronormatifliğin tahakkümünü silip süpürdükçe hiç kimse “sabit” kalmak zorunda değil!”
 
“Anarşist, sosyalist ve komünist siyasetlerin cinsiyet politikalarına bakışlarındaki kısıtlılığı ya da kimlik ve hak eksenlerine sıkışmasını queer bakışla aşmaya dönük bir eleştiri geliştirmek sadece LGBT şeklinde tanımlanmış bireylerin sorunu mudur? Radikal soldakilerin, cinsiyet politikalarına bakışlarındaki liberal reformizmi ve ahlakçılığı aşabilecek radikal etkinin asıl olarak queer politikaların sunduğu heteronormatiflik eleştirisinden geleceğini, buradan gelişebilecek -eski tabirle- bir cinsel devrimci pratikten doğacağını tartışacağız. Öyleyse queer etki, sadece heteronormatifliğin tahakkümünü silip süpürdükçe hiç kimse “sabit” kalmak zorunda değil!”
 
“Devrimciler put yıkıcı olmalı”
 
 “Varolan toplumun eleştirisi, kapitalizmi, ekonomik sömürünün reddi düzeyinde kavramakla sınırlı kalmayacaksa, onunla eklemlenmiş tüm tahakküm ilişkilerini dönüştürecekse, o zaman devrimcilerin yerleşik ahlak değerlerinin karşısına tam put yıkıcı olarak çıkmaları icap edecektir.”
 
“Queer tam da “ana” kategorilerin altını oymalı”
 
“Sabit kimlik kalıplarını aşmaya ve sonsuz biçimlerle çoğalmaya açılan bir cinsiyet özgürleşmesi pratiğinin, artık sadece cinsiyet politikaları içinde kalmayacağını giderek kimliğin tüm öteki formlarını da dönüştüren bir özgürleştirme politikası olarak içerdiği olanakları konuşacağız. 
 
Ana kategorilerin “ana” halini daha da sağlamlaştıran queer, pek çok kullanımında “ana” kategorileri birbiriyle karıştırarak “melezlik” yaratabiliyor, oysa “queer” tam da “ana” kategorilerin altını oymalı.”
 
Anti-Militarist Forum da aynı gün
 
Anarko-Queer Forum, 7. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma etkinlikleri kapsamında yine Elektrik Mühendisleri Odası toplantı salonunda aynı gün yapılacak Anti-Militarist Forum’un ardından başlayacak.
 
12 MAYIS CUMARTESİ
 
ANTİ-MİLİTARİST FORUM
Saat: 15:30 – 17:00
Yer: Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), İzmir Caddesi, Ihlamur Sokak No: 10/2, Kızılay
Yrd. Doç. İsmet Akça, Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
 
ANARKO-QUEER FORUM
Saat: 17:30 – 19:00
Yer: Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), İzmir Caddesi, Ihlamur Sokak No: 10/2, Kızılay
“Kapitalizme Karşı Queer Virüsü”
Göksun Yazıcı, “Heteroseksüelliğin “havı tersine” Taranmaz mı? Queer Heteroseksüelliğe Musallat Oldu...”
Kürşad Kızıltuğ, “Queer Radikalizm mi Radikalizmin Queerleşmesi mi?”
Atalay Göçer, “Kapitalizmin Jenital-Bozumu; Ekonomik Kimliğin Homolaştırılması”
 
Buluşma için kiminle iletişime geçebilirim?
Homofobi Karşıtı Buluşma Koordinasyonu: Nevin Öztop & Ali Erol
Kaos GL Derneği: GMK Bulvarı, 29/12, Kat:6, Demirtepe/Kızılay - Ankara
Tel: 0312 230 0358
Ali Erol alierol@kaosgl.org
Nevin Öztop nevin@kaosgl.org
antihomofobi.org
 
Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği ayrımcılığına karşı mücadele yürüten Kaos GL, her yıl 17 Mayıs Haftasında düzenlediği Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’yı homofobi ve transfobiye karşı 7 yıldır örgütlüyor.
 
İlgili haber:
7. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma Programı
http://antihomofobi.org/arsiv/2012_7_homofobi_karsiti_bulusma_basliyor.htm