1. ENGLISH
Haberler > Arkadaş Z. Özger Buluşması’nın Üçüncüsü Yapılacak

Arkadaş Z. Özger Buluşması’nın Üçüncüsü Yapılacak

3 Mayıs 2012

 “Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası: Arkadaş Z. Özger Homofobi Karşıtı Buluşma”nın üçüncüsünün etkinlikleri 4 Mayıs Cuma ve 7 Mayıs Pazartesi günleri gerçekleşecek.

 
Kaos GL Derneği’nin bu yıl yedincisini düzenlediği Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma (HKB) kapsamında yapılacak “Arkadaş Z. Özger Buluşması”nın ev sahipliğini Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Dayanışma Derneği (SBF-d-DER) yapıyor.
 
Şiir okumak hiçbir işe yaramaz!
 
Arkadaş Z. Özger Buluşması’nın ilk etkinliğinde Şair Onur Caymaz, “Okumak Hiçbir İşe Yaramaz!” başlıklı söyleşisi ile 4 Mayıs Cuma günü, saat 15:00-16:30 arasında olacak.
 
Onur Caymaz ile “okumak, okunmamak, okuyamamak, canına okumak, bildiğini okumak ve memleketimizde okumanın türlü çeşitli hallerinden edebiyatın güzelim sokaklarına uzanan bir söyleşi” Tayfa Cafe’de herkesin katılımına açık yapılacak.
 
7 Mayıs Pazartesi Şair’in okulunda
 
Arkadaş Z. Özger Buluşması’nın etkinlikleri 7 Mayıs Pazartesi günü, şairin okuduğu okulun bahçesinde, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde tamamlanacak.
 
Ankara Üniversitesi (AÜ) Cebeci Kampüsü, İletişim Fakültesi Orta Bahçe’de Şair Fırat Demir ve Çevirmen Kıvanç Tanrıyarsöyleşileri yapılacak.
 
Çevirmen Kıvanç Tanrıyar’ın 15:00-16:30 saatleri arasında gerçekleşecek söyleşisi “Anlatıyı Dolaptan Çıkarmak” başlığını taşıyor.
 
“Kimlik, şiir, seks ve cüret, bir konuşmada birikiyor”
 
Şair Fırat Demir söyleşisi ise “Toplumsal Bir Örgütlenme Olarak İkiyüzlülük” başlığıyla, 7 Mayıs Pazartesi, 13:00 - 14:30 saatlerinde gerçekleşecek.  
 
“We can be heroes!” Şair Fırat Demir, David Bowie’nin “Heroes” şarkısından yola çıkarak, toplumsal hayatta kendi olabilmenin, ikiyüzlülüğe karşı verilmesi gereken savaşın ve bu noktada, ayrımcılığa karşı geliştirilmesi gereken yıkıcı gücün peşine düşüyor. Erkekliğin öncelikle erkeğe ağır geldiği cinsiyetçi bir toplumda, seksüel bir şiir yazılabilir mi, diye soruyor ve şiirdeki seksizimden, gündelik hayatın faşizmine kadar insanın acımasızlığıyla hesaplaşıyor. Laf David Bowie üzerinden açılmışken, toplumsal bilince sızmış Ajda Pekkan, Müjde Ar, Paul Newman gibi tüm seks ikonları da teker teker anılıyor. Kimlik, şiir, seks ve cüret, bir konuşmada birikiyor.
 
ARKADAŞ Z. ÖZGER BULUŞMASI
Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Dayanışma Derneği (SBF-d-DER)
 
4 MAYIS CUMA
Saat: 15:00-16:30
Yer: Tayfa Cafe, Selanik Caddesi 82/32, Kocatepe
Onur Caymaz, Şair
“Okumak Hiçbir İşe Yaramaz!”
 
7 MAYIS PAZARTESİ
Yer: Ankara Üniversitesi (AÜ) Cebeci Kampüsü, İletişim Fakültesi Orta Bahçe
 
Saat: 13:00-14:30
Fırat Demir, Şair
“Toplumsal Bir Örgütlenme Olarak İkiyüzlülük”
 
Saat: 15:00-16:30
Kıvanç Tanrıyar, Çevirmen
“Anlatıyı Dolaptan Çıkarmak”
 
Arkadaş Zekai Özger:
 
8 Ocak 1948’de Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. TRT’nin Ankara bürolarında çalıştı. 1970 öncesinde okulunun polislerce basıldığı bir gün, çıkan olaylarda başına ağır darbeler aldı. Aradan yıllar geçtikten sonra 5 Mayıs 1973’te sokakta ölü bulundu. Beyin kanamasından öldüğü belirlendi. Arkadaşları, ölümünü okulun basılması sırasında başına aldığı ağır darbelere bağladılar. Dergi ve gazetelerde yayınlanan şiirleri ölümünden sonra "Şiirler" adlı bir kitapta toplandı (1974). Daha sonra aynı kitap "Sevdadır" adıyla Mayıs yayınlarınca Mart 1988’de yayınlandı.
 
“ve bir gün hiç anlamıyacaksınız
güneşe ve erkekliğe büyüyen vücudum
düşüvericek ellerinizden ellerinizden ve
bir gün elbette
zeki müreni seviceksiniz
 
(zeki müren’i seviniz)”
 
7. Homofobi Karşıtı Buluşma’da Bugün:
ODTÜ LGBTT Dayanışması, Siyaset Bilimi Topluluğu ve Sosyoloji Topluluğu 7. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ayağına ev sahipliği yapıyor. 
 
ODTÜ’de Erkeklik Forumu
http://kaosgl.org/sayfa.php?id=11175
 
İlgili haber:
7. Homofobi Karşıtı Buluşma Başlıyor

Homofobi Karşıtı Buluşma iletişim:
Homofobi Karşıtı Buluşma Koordinasyonu: Nevin Öztop & Ali Erol
 
Kaos GL Derneği: GMK Bulvarı, 29/12, Kat:6, Demirtepe/Kızılay – Ankara
Tel: 0312 230 0358
Ali Erol alierol@kaosgl.org
Nevin Öztop nevin@kaosgl.org
 
antihomofobi.org