1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL: ‘‘Sevdikleri kişi ya da sahip oldukları kimlikleri için hayatını kaybedenlere’’

Kaos GL: ‘‘Sevdikleri kişi ya da sahip oldukları kimlikleri için hayatını kaybedenlere’’

15 Mart 2012


SOLIDAR Gümüş Gül Ödülleri’nin 12.’si, 6 Mart’ta parlamenter Véronique de Keyser’in sunumuyla Avrupa Parlementosu’nda düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Bu seneki ödüllerin verilmesi öncesinde, Avrupa Komisyonu’ndan Laszlo Andor ve Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Başkanı Staffan Nilsson törene büyük katkılarını sundu.
 
Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg tarafından temsil edilen Norveç halkına özel bir ödül verildi. Ödülü kabul eden Norveç Avrupa Birliği Başkan Yardımcısı ve Belçika’daki Büyükelçisi Niels Engelslchion, ‘‘Bu ödül, herkesin bizi andığının bir göstergesi. Biz demokrasiye sahibiz ve onu kimse bizden alamaz.’’ dedi.
 
Iris Munguia, Honduras’ta muz tarlalarında çalışan kadınların haklarıyla ilgili yürüttüğü kampanya dolayısıyla ödüle layık görüldü. Munguia, ödülünü alırken kadınlar için daha sağlam iş olanakları öngören bir kampanya ve muz tarlalarındaki cinsel şiddet vakalarına sıfır tolerans çağrısında bulundu.
 
Türkiye’deki LGBT bireylerin hakları için verdikleri mücadele dolayısıyla ödüle layık görülen Kaos GL’den Nevin Öztop dernek adına ödülü alırken, ‘‘Bu ödül, bu odadaki, Brüksel’deki, Türkiye’deki, tüm dünyadaki LGBT bireyler ve sevdikleri kişi ya da sahip oldukları kimlikleri için hayatını kaybedenlere gitsin.’’ dedi.
 
Avrupa Sosyalist Partisi Eski Başkanı ve Danimarka Eski Başbakanı Poul Nyrup 
Rasmussen, siyasi partileri sivil girişimlerin ve vatandaşların katılımına açma yönündeki çalışmaları dolayısıyla yaşam boyu başarı ödülü aldı. Rasmussen ödülünü alırken ‘‘Hiç kimse tek başına daha iyiye evrilemez, ancak hep birlikte değişebiliriz.’’ dedi.
 
Fotoğraflar: Juha Rohinen EUP 
 
Çeviri: Ecem Yıldırım