1. ENGLISH
Haberler > 20 Ülkeden LGBT Örgütü 3. Bölgesel Ağ Buluşması’nda

20 Ülkeden LGBT Örgütü 3. Bölgesel Ağ Buluşması’nda

27 Nisan 2012
3. Bölgesel Ağ Buluşmasının katılımcı ülkeleri Arnavutluk, Cezayir, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Mısır, Fransa, Gürcistan, Yunanistan, Irak, İsrail, Lübnan, Karadağ, Filistin, Sırbistan, Hollanda, Tunus, Türkiye ve ABD 
olacak.
 
Kaos GL tarafından Mayıs 2011 ve Şubat 2012 tarihlerinde girişimi yapılan Homofobiye Karşı Bölgesel Ağ toplantıları bu kez Balkanlar’da gerçekleşecek. Toplantının evsahipliğini Hırvatistanlı örgüt Queer Zagreb 25-29 Nisan 2012tarihleri arasında üstlenecek.
 
Orta Doğu, Balkanlar ve Kafkasya’da bir LGBT ağının oluşturulması, Kaos GL’nin kurulduğu yıllar olan 90ların başından bu yana hayaliydi ve şimdi bu girişim, bu kadar kısa bir zaman dilimi içinde komşu ülkeler tarafından kucaklandı ve hızlı bir şekilde genişlemeye ve büyümeye başladı. Merkezi toplantıların Ankara’da organize edilmesi kararlaştırıldı; ancak ağın ana amaçlarından biri her zaman alt bölgesel toplantılar gerçekleştirmek oldu.
 
Alt toplantıları düzenlemenin amacı, yerel etkinlikleri desteklemek, evsahibi ülkenin aktivitelerine daha fazla katılımı ve dikkati çekmek ve yerel örgüte güçlenmesi yönünde destek sunmak. 3. Bölgesel Ağ toplantısı, bu yıl 10. Queer Zagreb Festivali ile çakışıyor. Son kez gerçekleştirilen Festival’in bu yılki teması “The End” (Son), ve bu fırsat ile katılımcılar, Zagrep Festivali’nin nasıl işlediğini daha derinden görüp ve Festival’in son 10 yıldır hem Hırvatistan hem de Balkanlar genelindeki etkisine şahit olabilecekler. (Festival’in tam programı için:http://www.queerzagreb.org/?page_id=549)
 
3. Bölgesel Ağ’ın katılımcı ülkeleri Arnavutluk, Cezayir, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Mısır, Gürcistan, Yunanistan, Irak, İsrail, Lübnan, Karadağ, Filistin, Sırbistan, Tunus ve Türkiye olacak. Bölgesel Ağ toplantısı Festival’e denk geldiği için, etkinlikler Hollanda, Fransa ve ABD’den katılımcılara da evsahipliği yapacak.
 
Etkinliklerin açılışı, Kaos GL tarafından 5. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamının İstanbul ayağında da ağırlanan Michigan Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. David Halperin tarafından yapılacak. Bölgesel Ağ’ın öne çıkan başlıkları şu şekilde olacak:
 
“LGBT aktivizminin çeşitli bağlamlarda bitişleri ve başlangıçları”
“Bize özgü eylemliliklerimiz neler? Kültür, dostluk, haklar…”
“Balkanlar, Arap dünyası ve Kafkasya’da Pinkwashing tartışmaları”
“LGBTIQ – Bu harfler yeterli mi?” Birileri eksik mi? L, G, B, T, I, Q bizim bağlamlarımızda ne anlamlara geliyor?”
Ağ üyeleri arasında 3 alanda ortak işbirliği modelleri geliştirmek: Kültür, dostluk ve haklar”
“Ortak eylemlilik yolları oluşturmak”
 
Ağ şu an karşılıklı öğrenim ve formel bir yapıya bürünmeksizin birbirini destekleme heyecanını ve amacını taşıyor. Homofobik, transfobik, milliyetçi ve cinsiyetçi politikalar altında yaşayan bölgesel örgütlere bir güvenlik alanı sağlamayı hedefliyor. Örgütlerin profillerine ve tercihlerine bağlı olarak, ağ üyeleri arasında ortak destek yolları bulmayı ve ikili-üçlü işbirliklerinin yolunu açmayı amaçlıyor.
 
Katılımcı listeleri, her toplantı çağrısına birebir yanıt veren örgütler ile oluşturuluyor. Ağ toplantıları ile ilgilenen örgütlerin aşağıdaki her iki bağlantıya da e-mail atması gerekiyor:
 
Gordan Bosanac - gbosanac@zamir.net – Queer Zagreb
Nevin Öztop - nevin@kaosgl.org - Kaos GL