1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL Yerel Ayaklarını Güçlendiriyor

Kaos GL Yerel Ayaklarını Güçlendiriyor

18 Eylül 2012
LGBT hak haberciliğini güçlendirmek ve yereldeki Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans bireyler ve örgütlerin sesi, sözü olmak için ilki 2007 Nisan’ında yapılan “Yerel Muhabir Ağı” eğitimleri yeni dönemde de devam edecek. Sonbahar –Kış 2012 döneminde muhabir adaylarımıza dönük dört eğitim yapmayı planlıyoruz. 
2007 yılından bu yana alternatif haber portalı olarak sadece homofobi ve transfobi karşıtı hareketin değil tüm toplumsal muhalefetin sesi olmaya çalışıyor.
 
Yerel Muhabir Ağı ile yereli gündemini kaosgl.org’a taşımaya hedefliyoruz. Yerel muhabir ağımıza katılmak için yerel muhabir eğitimlerimize katılabilirsiniz. 2007den bu yana 300’ü aşkın muhabir adayımız yerel muhabir eğitimlerine katıldı. Yerel muhabir eğitimlerinize katılan muhabirlerimiz başta kaosgl.org olmak üzere bir çok medya kuruluşunda haberleri yayınlanıyor.
 
Medyada var olan homofobi ve transfobi ile heteroseksist dili değiştirebilmek için, yerel bir muhabir ağı kurma amacı taşıyan eğitimler sayesinde, muhabirler adayları, yaşadıkları şehirlerdeki haberleri kendileri araştırıp, yazacaklar.
 
“Kaos GL’nin muhabiri olup kendi haberimi kendim yapmak istiyorum”diyen gönüllüler “Yerel Muhabir Ağı” eğitimlerine katılarak haber/yazı/söyleşileri ile Kaos GL Dergisi ile kaosgl.org’un bir parçası olabilecekler. Yerel Muhabirlerimizle kurduğumuz iletişimi sürekli hale getirmeyi ve muhabirlerimizin aynı zamanda Kaos GL Derneği’nin politika yapma ve yürütme süreçlerine katılmaları için bu dönem ekstra çaba göstereceğiz.
 
Eşcinsel ve Biseksüel Kadınlara Yönelik Muhabir Eğitimi
Eşcinsel- biseksüel kadınların medyada sterotipleştirilerek görünmezliğe mahkum edilmesine de “dur” demek için, “Lezbiyenler ve Biseksüel Kadınlar Birlikte Güçleniyor” programı kapsamında gerçekleştirilecek “kadın kampında” Eşcinsel ve biseksüel kadınlara yönelik Yerel muhabir eğitimi gerçekleştirilecektir. Yerel muhabir eğitimi 13-14 Eylülde, Antalya’da gerçekleştirilecektir. (Kamp devam eden bir çalışmanın niteliğinde olduğu için dışarıdan katılımcı alınmayacaktır.)
 
“Türkiye’nin dört bir yanından muhabir adaylarımız Ankara’da buluşuyor”
Türkiye’nin dört bir yanından muhabir adaylarımız Ankara’da buluşacak. İkinci muhabir eğitimimiz 6-7 Ekim 2012 tarihinde, cumartesi-Pazar günler Ankara’da yapılacak. Şehir dışından gelecek muhabir adaylarımızın ulaşım ve konaklamaları Kaos GL Derneği tarafından karşılanacak.
 
İstanbul’da da Buluşuyoruz!
İkinci eğitim, 13-14 Ekim 2012 tarihinde İstanbul’da yerel muhabiri eğitimi yapılacak. İstanbul ve Marmara bölgesinden katılımcıların katılacağı eğitime aynı zamanda İstanbul’daki Kaos GL Üyeleri ve muhabirleri davetli olacak.
 
Yerel Muhabir Eğitimleri, Kaos GL Derneği, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği ile birlikte yürüttüğü DİHA programı kapsamında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen HOPE Projesi ve Olof Palme Center’in Türkiye Programı kapsamında Kaos GL ve RFSL İle birlikte yürütülen Heterosekzime Karşı Gökkuşağı programı tarafından desteklenmektedir.
 
Yerel Muhabir Eğitimlerine katılmak için sayfanın altındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır. 
 
Kaos GL, Yerel Muhabirlerden Ne Bekliyor?
 
Kaos GL Dergisinin 1994 Eylülünde çıkışıyla Türkiyeli eşcinseller için geri dönülmez bir süreç başladı.
·         Dergiyle birlikte ilk defa köyünden metropolüne LGBT bireyler söz haklarını doğrudan kullanmaya başladılar. 
·         Parklarda, sokaklarda, gecenin karanlığında uçup giden sözler kayda geçirildi. Aşağılanan, damgalanan, görünmezliğe mahkûm edilen kadın kadına ve erkek erkeğe aşklar, LGBT hayatlar utanmadan, saklanmadan yazıya döküldü.
·         LGBT’lerin kendi sözlerini söyleyebilecekleri, kendi dertlerine sahip çıkarak söz alabilecekleri ve bunları paylaşabilecekleri bir alan olarak ortaya çıkan dergi on yılı aşkın bir süredir ayakta kaldı.
·         Dergi, eşcinsel kurtuluş hareketine dair yazılar, kuramsal tartışmalar, kişisel deneyimler, öyküler, şiirler ve haberlerle her zaman okuyucularıyla beraber üretilen bir yayın oldu.
 
Yerel Muhabir Ağı ile LGBT’lerin kendi gündemlerini yaratmalarına olanak sağlayan dergi ve kaosgl.org ile LGBT’lerin sorunlarının görünmezlikten görünürlüğe çıkması aşamasında yeni bir adım atıyoruz.
 
Medyada mevcut durum nedir?
·         Medya, homofobik söylemi besleyen ve yansıtan en önemli kamusal alanların başındadır. LGBT kimliğinin hem en çok göründüğü hem de en çok dışlandığı alandır.
·         Eşcinseller bir yandan magazin malzemesi olarak kullanılmakta bir yandan da onların toplumsal alanda heteroseksüellerle eşit haklara sahip olma alanındaki çabaları ya görmezden gelinmekte ya da çarpıtılarak ve mevcut homofobik söylemle birleştirilerek okuyucuya ve izleyiciye ulaştırılmaktadır.
 
Ne yapmak istiyoruz?
·         Kaos GL, medyaya hâkim olan bu homofobik söylem içerisinde eşcinselliğin ele alınışı ve sunuşuna dair eleştirel yaklaşımlar geliştirmek, politika ve proje üretmek ve eşcinsel özgürlük mücadelesini medyada görünür ve "dile getirilebilir" bir noktaya getirmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır.
·         Medyada çıkan homofobik söylemin egemen olduğu haber ve yorumların irdelendiği toplantılar ve eğitimler yapmak istiyoruz.
·         Medya alanındaki homofobiye karşı daha etkin bir söylem geliştirmek ve LGBT kimliğinin medyada bir istismara uğramadan özgürce, kendi varoluşunu saklamadan ortaya çıkabileceği bir alan yaratmak istiyoruz.
·         Medyadaki haberler içerisinde lezbiyen, gey, biseksüel ve trans kimlikler istismar edildiği takdirde bu alanda haber yapıp bağımsız iletişim kanallarına ve insan hakları örgütlerine ve uluslararası düzlemde duyurmak istiyoruz.
·         Medyada homofobiye karşı söylem geliştirmek amacıyla bilgilendirici materyaller hazırlamayı, medyada lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve trans kimliğinin sunumu üzerine Türkiye’den ve yurtdışından akademisyenler ve medya çalışanlarının katılacağı eğitimler düzenlemek istiyoruz.
·         Kendi haberimizi kendimiz yazmak ve LGBT’ler için homofobiden ve transfobiden arınmış haberler hazırlamak istiyoruz.
·         Çalışma Hayatı, Hukuk, LGBT Hakları, Ruh Sağlığı, Eğitim ve Kampüs, Aile, Askerlik, Kültür & Sanat gibi hayatın her alanında, medyadan sokağa eşcinsellikle ilgili gündemi takip etmek ve bu gündemi, Türkiyeli LGBT’lerin haberdar olmasını sağlamak üzere Kaos GL Dergisi ile kaosgl.org sayfalarına taşımak istiyoruz.
·         LGBT’lerin bulundukları şehirlerde, yaşadıklarının ve sorunlarının doğrudan özneleri ve birincil elden kayda geçiricileri olmalarının olanaklarını yaratmayı ve bunun için bir ağ örmeyi amaçlıyoruz.
 
Kısaca…
·         Yerel Muhabir Ağı Eğitimine katılan muhabirlerimizden ayda en az bir (1) haber (haber, yazı, söyleşi…) bekliyoruz.
·         LGBT’leri ilgilendiren gündem konularında ayda bir iki kez yönelteceğimiz soruya yerel muhabirlerimizden görüş bekliyoruz.
·         Yerel Muhabir Ağı Eğitimine katılmak isteyen Türkiye’nin her yerinden gönüllü muhabir ve yazar adaylarının web@kaosgl.org  adresine yazmalarını bekliyoruz.
 
Başvuru formu için :http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=9652