1. ENGLISH
Haberler > Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenciler Sezonu Açtı

Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenciler Sezonu Açtı

4 Ekim 2012
30 Eylül Pazar günü Kaos GL’nin ev sahipliği ile bir araya gelen Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenciler dayanışma kahvaltısıyla yeni faaliyet sezonunu açtı.
 
Ankara yerelinde üniversitelerde ve liselerde faaliyet yürüten Homofobi ve Transfobi Karşıtı topluluk ve bireyler 30 Eylül Pazar günü Kaos GL’de kahvaltıyla bir araya geldi. Yaklaşık 35 öğrencinin katıldığı kahvaltı sırasında güncel sorunlar konuşuldu. Geçtiğimiz dönem çay aralarında değerlendirildi.  Kahvaltının ardından başlayan toplantıda ise önümüzde ki dönem Ankara’da yürütülecek çalışmalar konuşuldu. Öğrenciler bu dönem “daha örgütlü, daha faal bir mücadele” üzerine ortaklaştı.
 
 
6 Kasım Çalışması
 
Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrencilerin ilk kez 2010 yılında örgütlü bir şekilde katıldıkları 6 Kasım Yök Karşıtı Gün eylemlerine bu yılda katılınacak.  
Öğrenci kayıtlarının ardından ikinci hedef olarak 6 Kasım çalışmasına başlamayı planlayan öğrenciler daha kalabalık bir şekilde yürümenin garantisini verdi.  Görünürlük problemi yaşayan LGBT öğrencilerin de “içinin rahat olmasını” , kalabalık bir grup olmamız sayesinde bu problemin ortadan kalkacağının teminatı da bu yolla sağlanacak.

Yıllık Genel Çalışma Planı

Geçtiğimiz yıl yaşanılan sorunlar bir kez daha gündemleştirildi. Başlıca öne çıkan sorunlar politikleşmedekiaksamalar, kişisel problemlerin gruplara mal edilmesi ve koordinasyon eksikliği oldu. Bu sorunları çözmek için bu yıl üniversite içi çalışmalarda farklı karar alma ve uygulama metotları kullanılacak. Sosyal bir alan olarak da kalmak zorunda kalan gruplar bu sosyallikle aktivizmi daha fazla harmanlayacak. Adım atmak isteyen her öğrencinin işleyişe dahil olması sağlanacak.
 
Aktivizmin Görünürlülüğü
 
Aktivizmin kişisel bağlar üzerinden büyüdüğü gerçeği göze alınarak “aktivistleri nasıl görünür kılarız?” sorusuna cevap aranmaya başlandı. Üniversite içinde diğer öğrenci ve gruplar ile kurulan ilişkilerde “bu alanda ki asıl muhatapların” yani Homofobi ve Transfobi Karşıtı Aktivistlerin görünürlülüğü için toplanılan öneriler bir sonra ki toplantıya bırakıldı.

“Sokakta Kaos Var!”

Toplantı ile birlikte bir karar daha alındı. “Kaos Sokakta” isimli bir çalışma grubu ile LGBT örgütlerin sokak görürlülüğünü arttırmak için bir dizi sokak çalışması düzenlenecek.
 
Öğrenciler bundan sonra 2 haftada bir Kaos Kültür Merkezinde aynı şekilde toplanacak. Bir sonra ki toplantının tarihi 14 Ekim Pazar.
 
 
Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenci Ağı Dayanışma Kahvaltısı
Tarih: 14 Ekim Pazar
Saat: 12:00
İletişim: evren@kaosgl.org
               0312 230 62 77
Yer: Kaos Kültür Merkezi, GMK. Bulvarı 29/12 Demirtepe, Kızılay, ANKARA
 
Toplantılar tüm öğrenci ve akademi alanında çalışanlara açıktır.