1. ENGLISH
Haberler > Yerel Muhabir Eğitimi Ankara’da Gerçekleştirildi

Yerel Muhabir Eğitimi Ankara’da Gerçekleştirildi

7 Ekim 2012

2012 yılının 4. Yerel Muhabir Eğitimi Ankara’da 6-7 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi. Eğitime Ankara’nın yanı sıra Aydın, Balıkesir, Bursa, Kırşehir ve Kocaeli’den gönüllüler katıldı. Yerel Muhabir Ağı eğitimine katılan her gönüllü artık haber/yazı/söyleşileri ile Kaos GL Dergisi ile kaosgl. org’un birer parçası olabilecek.

 
Eğitimin birinci gününde, Kaos GL’den Barış Sulu ve Umut Güner, Kaos GL’nin sahip olduğu haber anlayışını eğitime katılan yerel muhabir adaylarıyla paylaştı. Sulu ve Güner, yaptıkları sunumlarda, farklı gazetelerden farklı haberler de göstererek, “doğru” bir haberin nasıl olabileceği sorusuyla, haberin nerden ve nasıl çıktığına dair sorulara, eğitime katılan yerel muhabir adaylarıyla beraber yanıt aradılar.
Eğitimin ikinci gününde ise Gazeteci İrfan Aktan gönüllü muhabir adaylarıyla bir araya geldi ve habercilik tekniklerini anlattı.
 
Medyada var olan homofobi ve transfobi ile heteroseksist dili değiştirebilmek için, yerel bir muhabir ağı kurma amacı taşıyan eğitimler sayesinde, muhabir adayları, yaşadıkları şehirlerdeki haberleri kendileri araştırıp, yazıyorlar.
 
Kaos GL, Yerel Muhabirlerden Ne Bekliyor?
 
Kaos GL Dergisinin 1994 Eylülünde çıkışıyla Türkiyeli eşcinseller için geri dönülmez bir süreç başladı.
·         Dergiyle birlikte ilk defa köyünden metropolüne LGBT bireyler söz haklarını doğrudan kullanmaya başladılar. 
·         Parklarda, sokaklarda, gecenin karanlığında uçup giden sözler kayda geçirildi. Aşağılanan, damgalanan, görünmezliğe mahkûm edilen kadın kadına ve erkek erkeğe aşklar, LGBT hayatlar utanmadan, saklanmadan yazıya döküldü.
·         LGBT’lerin kendi sözlerini söyleyebilecekleri, kendi dertlerine sahip çıkarak söz alabilecekleri ve bunları paylaşabilecekleri bir alan olarak ortaya çıkan dergi on yılı aşkın bir süredir ayakta kaldı.
·         Dergi, eşcinsel kurtuluş hareketine dair yazılar, kuramsal tartışmalar, kişisel deneyimler, öyküler, şiirler ve haberlerle her zaman okuyucularıyla beraber üretilen bir yayın oldu.
 
Yerel Muhabir Ağı ile LGBT’lerin kendi gündemlerini yaratmalarına olanak sağlayan dergi ve kaosgl.org ile LGBT’lerin sorunlarının görünmezlikten görünürlüğe çıkması aşamasında yeni bir adım atıyoruz.
 
Medyada mevcut durum nedir?
·         Medya, homofobik söylemi besleyen ve yansıtan en önemli kamusal alanların başındadır. LGBT kimliğinin hem en çok göründüğü hem de en çok dışlandığı alandır.
·         Eşcinseller bir yandan magazin malzemesi olarak kullanılmakta bir yandan da onların toplumsal alanda heteroseksüellerle eşit haklara sahip olma alanındaki çabaları ya görmezden gelinmekte ya da çarpıtılarak ve mevcut homofobik söylemle birleştirilerek okuyucuya ve izleyiciye ulaştırılmaktadır.
 
Ne yapmak istiyoruz?
·         Kaos GL, medyaya hâkim olan bu homofobik söylem içerisinde eşcinselliğin ele alınışı ve sunuşuna dair eleştirel yaklaşımlar geliştirmek, politika ve proje üretmek ve eşcinsel özgürlük mücadelesini medyada görünür ve "dile getirilebilir" bir noktaya getirmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır.
·         Medyada çıkan homofobik söylemin egemen olduğu haber ve yorumların irdelendiği toplantılar ve eğitimler yapmak istiyoruz.
·         Medya alanındaki homofobiye karşı daha etkin bir söylem geliştirmek ve LGBT kimliğinin medyada bir istismara uğramadan özgürce, kendi varoluşunu saklamadan ortaya çıkabileceği bir alan yaratmak istiyoruz.
·         Medyadaki haberler içerisinde lezbiyen, gey, biseksüel ve trans kimlikler istismar edildiği takdirde bu alanda haber yapıp bağımsız iletişim kanallarına ve insan hakları örgütlerine ve uluslararası düzlemde duyurmak istiyoruz.
·         Medyada homofobiye karşı söylem geliştirmek amacıyla bilgilendirici materyaller hazırlamayı, medyada lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve trans kimliğinin sunumu üzerine Türkiye’den ve yurtdışından akademisyenler ve medya çalışanlarının katılacağı eğitimler düzenlemek istiyoruz.
·         Kendi haberimizi kendimiz yazmak ve LGBT’ler için homofobiden ve transfobiden arınmış haberler hazırlamak istiyoruz.
·         Çalışma Hayatı, Hukuk, LGBT Hakları, Ruh Sağlığı, Eğitim ve Kampüs, Aile, Askerlik, Kültür & Sanat gibi hayatın her alanında, medyadan sokağa eşcinsellikle ilgili gündemi takip etmek ve bu gündemi, Türkiyeli LGBT’lerin haberdar olmasını sağlamak üzere Kaos GL Dergisi ile kaosgl.org sayfalarına taşımak istiyoruz.
·         LGBT’lerin bulundukları şehirlerde, yaşadıklarının ve sorunlarının doğrudan özneleri ve birincil elden kayda geçiricileri olmalarının olanaklarını yaratmayı ve bunun için bir ağ örmeyi amaçlıyoruz.
 
Kısaca…
·         Yerel Muhabir Ağı Eğitimine katılan muhabirlerimizden ayda en az bir (1) haber (haber, yazı, söyleşi…) bekliyoruz.
·         LGBT’leri ilgilendiren gündem konularında ayda bir iki kez yönelteceğimiz soruya yerel muhabirlerimizden görüş bekliyoruz.
 
·         Yerel Muhabir Ağı Eğitimine katılmak isteyen Türkiye’nin her yerinden gönüllü muhabir ve yazar adaylarının web@kaosgl.org  adresine yazmalarını bekliyoruz.