1. ENGLISH
Haberler > HTKÖ: Hazırlıklar Tamam, Sıra Alanlara İnmekte

HTKÖ: Hazırlıklar Tamam, Sıra Alanlara İnmekte

8 Kasım 2012
Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenciler 9 Kasım için hazırlıklarını tamamladı.


YÖK’ün kuruluş yıl dönümü olan 6 Kasım haftası protestolarla devam ediyor.
9 Kasım tarihinde düzenlenecek olan YÖK karşıtı mitinge katılma kararı alan Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenciler yerellerinde çalışmalarını tamamladı.
 


Üniversitelerde masa açıp bildiri dağıtan, afişleme yapan öğrenciler tüm öğrencileri eğitime karşı birlikte durmaya çağırdı.
Öğrenciler Cuma günü önce Kaos Kültür Merkezinde toplanacak, 15:30’da da Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde yerlerini alacaklar. 
 
Öğrencilerin yayınladıkları bildiri şöyle;
Heteroseksist Eğitime Karşı Yürüyoruz!
Üniversitelerin zabıta başı YÖK kurulalı yıllar oldu. Tek tipleştirmenin karşısında duran herkesin burnuna köz basan eli maşalı bu kurum, kurulduğu dönemden çok da farklı değil. Darbe döneminde cam pencereli kapılardan bakan askerlerin yerine çevik çevik polisler, özel özel güvenlikçiler, sivil sivil faşistler geçti. Dünyanın herhangi bir üniversitesinin AR-GE laboratuarlarında geliştirilen biber gazları, kampüsleri süsleyen peyzaj çiçeklerinin yerini aldı.
Peki, YÖK sisteminde böylesi “köklü” değişiklikler olurken zihniyette, amaçta herhangi bir değişiklik oldu mu?
Bireyleri köreltip kendine benzeten eğitim sistemi şekli ne olursa olsun hayatına devam ediyor. Heteroseksist mantaliteyi eline sopa olarak almış bu mantık hiç kimseyi boş bırakmıyor. Kadınları anne, erkekleri asker, beyazları bankacı, siyahları hamal yaparken Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Trans (LGBT) öğrencileri de es geçmiyor; kimliklerini, kişiliklerini durmadan gasp ediyor.
Homofobi ve Transfobiyi Kampüslerden Silene Dek!
Büyük bir insan değirmeni olan eğitim sistemi LGBT bireyleri yok sayıyor!
İleri demokratik devletin çok ileri demokratik üniversiteleri LGBT öğrencilerin örgütlenmesine izin vermiyor!
Üniversiteleri, kampüsleri babalarının malıymış gibi gören okul yönetimleri, yaşam alanlarımızda tacize, şiddete, baskıya kol kanat geriyor.
Heteroseksist Eğitime Hayır! Özgür Öğrenim Hemen Şimdi!
Bizler, Homofobi ve Transfobi karşıtı öğrenciler, benliğimizden ve özgürlüğümüzden hiçbir taviz vermeye niyetli değiliz. Adı ister YÖK olsun ister başka bir şey eğitim sisteminin hayatlarımızı yerle bir etmesine izin vermeyeceğiz.
 
Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenciler
9 Kasım Cuma 15.30: "Heteroseksist Eğitim Sistemine Karşı Yürüyoruz!"
Toplanma yeri: Ankara Üni. Cebeci Kampüsü önü
(15.00’da Kaos Kültür Merkezinden çıkılıp alana doğru geçilecektir)