1. ENGLISH
Haberler > LGBT Sendikacılar ile Kaos GL Hollanda’da Buluştu

LGBT Sendikacılar ile Kaos GL Hollanda’da Buluştu

25 Kasım 2012
Hollanda’nın memur sendikasının LGBT grubu ile Kaos GL ekibi Utrecht’de bir araya geldi.  
 
Sendikal eğitim organizasyonu TIE-Netherlands’in kamu çalışanları sendikası AbvaKabo ve Kaos GL ile birlikte yürüttüğü “Çalışma Hayatında Çeşitlilik” programı kapsamında yapılan toplantılara Kaos GL Derneğinden Ali Erol ve Selçuk Candansayar katıldı.
AbvaKabo sendikasının merkezinde gerçekleşen (23 Kasım)  buluşmada, sendikalar ve LGBT’lerin durumu konuşuldu. Kaos GL ekibi, Türkiye’deki hareketin sendikaların gündemine LGBT meselesini taşımak ve sendikal hareketi dönüştürmek için 1 Mayıs’lardan sendikal eğitimlere kadar çabalarını anlattı.
 
AbvaKabo LGBT grubu, genç çalışanlara ulaşmakta zorlandıklarını anlatırken, TIE-Netherlands’tan Marten van den Berge ise sağcı ve ırkçı partilerin LGBT toplumunu mas etme politikalarına karşı 1 Mayıs gibi alternatif eylemler geliştirmeye çalıştıklarını paylaştı.
 
Hollanda ve Türkiye arasında lezbiyen, gey,  biseksüel ve transların (LGBT) karşılaştıkları sorunlar, maruz kaldıkları ayrımcılık konularında geliştirilebilecek işbirliği olanaklarının tartışıldığı toplantılar Amsterdam, Utrecht ve Groningen kentlerinde gerçekleşti.
Kaos GL ekibi 24 Kasım gecesi Hollanda’nın kuzey şehri Groningen’de Nefret Suçu Mağduru Transları Anma etkinliğine de katıldı.
 
Etkinliğini düzenleyen Stichting LGBT Groningen, Transları Anma Günü programını belediye başkanı Jannie Visscher’in de katılımıyla bir kilisede gerçekleştirdi.
 
Kaos GL ekibinden Ali Erol Groningen’deki toplantıda yaptığı konuşmada, transların durumu ve mücadelelerini anlattı. Ankara’da örgütlü Pembe Hayat Derneğinin, Transları Anma Gününde beş yıldır nefrete karşı etkinlikler düzenlediği paylaştı.
 
Son olarak otonomların düzenlediği bir festival kapsamında düzenlenen “homo-nasyonalizm” atölyesine katılan Kaos GL ekibi, homofobi ve transfobi ile mücadele ederken milliyetçiliğe karşı LGBT hareketin güçlendirilmesi için toplumdaki özgürlükçü kesimlerle geliştirdikleri ağları anlattı. Bu süreçte Türkiye’deki söz konusu özgürlükçü ve muhalif hareketlerin de anti-heteroseksist bir hatta nasıl dönüştüklerini aktardılar.
 
AvbaKabo sendikası ile TIE-Netherlands’tan dört kişik bir sendikacı ekibi de Kaos GL’nin İnsan Hakları Haftası’nda düzenleyeceği Ayrımcılıklara Karşı Sempozyum için aralık ayında Ankara’da olacaklar.