1. ENGLISH
Haberler > LGBT Öğrencilerle Çalışan Öğretmenlere Broşür Yeniden Basıldı

LGBT Öğrencilerle Çalışan Öğretmenlere Broşür Yeniden Basıldı

7 Şubat 2013
Derneğimizin LGBT öğrenciler ve aileleri ile çalışan öğretmenler için hazırladığı eğitim broşürü yeniden basıldı.
 
Derneğimizin geçtiğimiz Ekim ayında yayınladığı broşür yoğun ilgi görmüştü. Tükenen broşür  Açık Toplum Vakfı’nın desteğiyle yeniden basıldı.
 
“LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) Öğrencileri Aile ve Okul Kıskacına Karşı Nasıl Korumalı!” başlıklı eğitim broşürü, psikolojik danışman Yasemin Şafak hazırladı.
 
Danışma Kurulumuz Eğitim Çalışma Gurubu Üyesi olan Şafak, eğitim broşürü ihtiyacının öğretmenlerle yaptıkları atölyelerde ortaya çıktığını belirtti.
 
“Öğretmenler, Aile ve Okul Kıskacına Karşı LGBT Öğrencileri Nasıl Korumalı”, “Cinsiyet, Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Kimliği”, “Cinsel Yönelimler, LGBT Terimler ve Tanımlar”, “LGBT Bireylere Yönelik Ayrımcılık İdeolojileri”, “Eşcinsellikle İlgili Yaygın Yanlışlara Karşı Bilimsel Doğrular” başlıklarında bilgilerin verildiği eğitim broşürü, “LGBT Öğrenciler ve Aileleri ile Çalışan Öğretmenlere Öneriler”in anlatılmasıyla sona eriyor.
 
Kaos GL’nin öğretmenlere yönelik eğitimleri devam edecek
 
Başta Psikolojik Danışman ve Rehber olan öğretmenlere yönelik eğitimler düzenleyen Derneğimiz uzmanları, öğretmenlerin sınıflarda ve okullarda homofobik ayrımcılığa karşı nasıl yaklaşım geliştirebileceklerini anlatıyorlar.
 
Okullarda danışan veya zorla servise getirilen öğrencilerin durumlarının nasıl hak temelli ele alınması gerektiğinin anlatıldığı eğitimler şimdiye kadar Ankara’nın yanı sıra Eskişehir, İstanbul, Diyarbakır ve Çanakkale’de yapıldı. 
 
Eğitim-Sen’le geliştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde çeşitli şehirlerde öğretmenlere yönelik eğitimlere yeni dönemde de devam edecek. Bu dönem Batman, Mersin ve Antakya’da eğitimler gerçekleştirilecek. 
 
LGBT Öğrenciler ve Aileleri ile Çalışan Öğretmenler İçin Eğitim Broşürü’nden edinmek isteyenler egitim@kaosgl.orgadresine yazabilirler.
 
Broşürün PDF haline bu linkten ulaşabilirsiniz.