1. ENGLISH
Haberler > Queer Çalışmaları’nda Cinselliğin Tıbbileştirilmesi İşlendi

Queer Çalışmaları’nda Cinselliğin Tıbbileştirilmesi İşlendi

20 Şubat 2013
Queer Çalışmaları Dersinin ikincisi Dr. Koray Başar ve Prof. Selçuk Candansayar’ın katılımıyla Cebeci Kampüsünde gerçekleşti.
 
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalından öğretim üyesi Dr. Koray Başar, cinsel yönelimler ile cinsiyet kimliklerinin gelişimini ve psikiyatri tarafından nasıl kategorilendiğini anlattı.
 
Dersin ikinci bölümünde ise “hastalık” tanımlamasının ideolojik boyutu ele alan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalından öğretim üyesi Prof. Selçuk Candansayar, tıbbın cinselliği neden ve nasıl denetlediğini anlattı.
 
Cinselliğin tıbbileştirilmesiyle kapitalizmin birlikte seyrettiğini belirten Prof. Candansayar, psikiyatrinin politik istismarına dikkat çekti.
 
Candansayar, tıbbileştirmenin en çarpıcı olarak işlediği, politik istismarın en çok yapılma şeklinin “sapkın”,“normal dışı” davranışların psikiyatrik kuram ve pratiklerce tanımlanması olduğunu anlattı: “Psikiyatrik müdahale aracılığıyla sapkın davranışlar sağlıklıdavranışların geliştirilmesi amacıyla denetlenmekte, biçimlendirilmekte, düzenlenmekte ve ortadan kaldırılmaya uğraşılmaktadır.”
 
Kaos GL tarafından Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programı kapsamında bu yıl başlatılan derse yoğun ilgi devam ediyor. Queer Çalışmaları Dersini alan kayıtlı öğrencilerle birlikte 140 kişi üç saat boyunca dersi izledi.
 
Doç. Dr. Betül Yarar’ın yürütücülüğünde gerçekleştirilen Queer Çalışmaları Dersi her hafta konuk öğretim üyelerince işlenecek.
 
26 Şubat Salı: Prof. Dr. Melek Göregenli
 
Queer Çalışmaları Dersinin üçüncüsü, 26 Şubat Salı günü, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Melek Göregenli’nin katılımıyla yapılacak.
 
Prof. Göregenli, gruplararası bir ayrımcılık ideolojisi olarak homofobiyi ele alacağı derste, nefret söylemi, nefret suçu ve heteroseksizmi anlatacak.