1. ENGLISH
Haberler > Homofobi Karşıtları Edirne’de Buluştu

Homofobi Karşıtları Edirne’de Buluştu

28 Şubat 2013
Edirne’de homofobiye karşı gençler buluştu. 27 Şubat tarihinde Toplum Gönüllüleri (TOG) Trakya ile birlikte gerçekleştirilen etkinlikte Kaos GL’den Kıvanç Tanrıyar, Seçin Tuncel, Evren E. Çakmak “Eşcinsellik Bulaşıcı mıdır?” başlıklı bir atölye düzenledi. Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi 90’s Kafe’de gerçekleşen etkinliği 50’nin üzerinde katılımcı izledi.
“Eşcinsellik Bulaşıcı mıdır?” başlıklı etkinlikte katılımcıların toplumsal cinsiyet, ayrımcılık, heteroseksizm, LGBT kimlikler ve hareket gibi konularda merak ettiği konular aktarıldı. Aile ve örgütlenme meselelerinin ağırlıklı konuşulduğu atölyede katılımcılardan biri “geçen yıl ki atölye sayesinde aileme açıldım, artık annem de Kaos GL okuyor” derken bir başka katılımcı “geçtiğimiz atölyeden sonra TOG’a katılmaya karar verdim” dedi.
Yerel Buluşmaların üçüncü kez gerçekleştirildiği Edirne’de etkinlik sonrası grupla yerel grupların örgütlenme alanında yaşadığı problemler konuşuldu. Yerel ittifakların güçlendirilmesini hedefleyen bu toplantıda yerelin sorunları ve olanakları masaya yatırıldı.
“Küresel Ayrımcılıklara Karşı Yerel İttifak” başlığıyla bu yıl 20 şehirde gerçekleşecek olan Homofobiye Karşı Yerel Buluşmaların Samsun, Edirne ve Nazilli ayakları TOG’un ev sahipliği ile gerçekleşiyor.
 
8. Buluşma’ya siz de ev sahipliği yapabilirsiniz!
Homofobi Karşıtı Buluşma, cinsiyetçiliğe, militarizme, milliyetçiğe, homofobiye ve transfobiye karşı toplumsal muhalefetin sesini yükseltmeye, küresel ölçekte bir sorun olan ayrımcılığa karşı “yerellerin ittifakını” mümkün kılmaya çalışıyor.
Homofobi Karşıtı Program kapsamında, Kocaeli ve Eskişehir’de etkinlikler düzenlendi. Şubat, Mart ayılarında ise, Samsun, Mersin, Edirne, Diyarbakır, Sakarya, Balıkesir, Kars, Nazilli, Muğla, Malatya, Antalya, Bursa, Adana, Batman’da  homofobi ve transfobi karşıtları ile bir araya gelecek.
Buluşmayı sahiplenen öğrenci toplulukları ve akademisyenlerle birlikte “Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar” her yıl daha fazla yerele ve üniversite kampüsüne taşınıyor. Siz de kampüsünüzde, şehrinizde buluşmaya ev sahipliği yapabilirsiniz.
Bu Etkinlik Kaos GL’in Homofobi Karşıtı Buluşma Yerel Etkinlikleri Programı Kapsamında Kanada Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir.