1. ENGLISH
Haberler > Kadınlar ve LGBT’ler “Yoldaş Forumlar”da Buluşacak

Kadınlar ve LGBT’ler “Yoldaş Forumlar”da Buluşacak

18 Mart 2013
Uluslararası Feminist Forum’un ikinci gününde Mısır, Lübnan ve Türkiye’den kadınlar “Yoldaş Forum”larda buluşacak. 
Cebeci Kampüsü Ahmet Taner Kışlalı Konferans Salonu’nda yapılacak günün (17 Mart, Pazar) ilk “Yoldaş Forum”u 14:00 – 15:30 saatleri arasında olacak.
 
Kaos GL Danışma Kurulu Üyesi Simten Coşar’ın moderatörlüğünü yapacağı “Yoldaş Forum”a Nazra Feminist Çalışmaları Örgütü’nden (Mısır) Kholoud Bidak, Lübnan’dan Şiddete ve Sömürüye Yeter’den (KAFA) Hiba Abbani ile yine Mısır’dan Bedayaa LGBT Örgütü’nden Maha Youssef konuşmacı olarak katılacaklar.
 
Günün ikinci “Yoldaş Forum”u ve II. Uluslararası Feminist Forum’un son oturumu ise 16:00 – 17:30 saatleri arasında, İlknur Üstün’ün moderatörlüğünde gerçekleşecek.
 
Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın da konuşmacı olarak katılacağı “Yoldaş Forum”un ikinci oturumuna Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’ndan Alev Özkazanç, Van Kadın Derneği’nden (VAKAD)Zozan Özgökçe ile Kadınlarla Dayanışma Vakfı’ndan (KADAV) Gülnur Elçik katılıyorlar.
 
Hiba Abbani, Şiddete ve Sömürüye Yeter (KAFA), Lübnan
 
Forum’da iki kampanyaya yoğunlaşacağını belirten Lübnan’dan Şiddete ve Sömürüye Yeter’den (KAFA) Hiba Abbani’ninkaosgl.org’a verdiği bilgi şöyle: “Kadını aile içi şiddetten koruyan yasa tasarısı ve Medeni Kanun. Aynı zamanda, bu yasaların önümüze koydukları engel ve sınırlardan söz etmek istiyorum. Bu meselenin, diğer sosyal meseleler ile bağlantısını tartışmayı amaçlıyorum.”
 
Maha Youssef, Bedayaa LGBT Örgütü, Mısır
 
Mısır’dan Bedayaa LGBT Örgütü’nden Maha Youssef ise konuşmasını şöyle özetledi:
 
“Mısır Devrimi’ne ve devrimde LGBT’lerin oynadığı role yoğunlaşmak istiyorum. Bunu yaparken, aynı zamanda devrim öncesi ve sonrasında medyanın rolünü ele almayı planlıyorum. Sunumumda videolara, yazılara, mizaha, hikâyelere ve anketlere yer vermeyi amaçlıyorum.
 
Hiç kuşku yok ki medya, insanların fikirleri ve seçimleri üzerinde büyük bir etkiye sahip. Mısır medyası, televizyon, radyo, gazete ve internet yoluyla sürekli servis edilen bir LGBT imajı yaratmış durumda. Bu imaj, Mısır halkı arasında var olan homofobinin daha da yaygın hale gelmesini sağlayacak bir üslupta devam ediyor. Bedayaa Örgütü olarak biz, bu resmi değiştirmenin yolunun medyayı değiştirmekten ve LGBT’lerin gerçek hayatlarını göstermekten geçtiğine inanıyoruz.”
 
Feminist Forum’a 14 ülkeden kadınlar ve LGBT’ler katılıyor
 
Kaos GL’nin düzenlediği Uluslararası Feminist Forum, 16-17 Mart tarihlerinde, 14 farklı ülke ve Türkiye’den feministlerin katılımıyla gerçekleşecek.
 
Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları’nın evsahipliğinde, Cebeci Kampüsü Ahmet Taner Kışlalı Konferans Salonu’nda yapılacak Forum herkesin katılımına açık olacak.
 
Uluslararası Feminist Forum’un ikincisine Türkiye ile birlikte Sırbistan, Arnavutluk, Tunus, Cezayir, Lübnan ve Mısır’dan kadın örgütleri katılacak.
 
“Homofobiye Karşı Bölgesel Ağ” için Ankara’ya gelecek olan Ermenistan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Gürcistan, Yunanistan, Kosova, Makedonya ve Filistin’den kadınlar da Feminist Forum’a katkı sunacak.
 
Hollanda’dan sendikal örgüt TIE-Netherlands’la birlikte yine Hollanda’nın en büyük kamu çalışanları sendikasıAbvaKabo FNV’den sendikacılar da Uluslararası Feminist Forum’a katılmak üzere Ankara’da olacaklar.