1. ENGLISH
Haberler > Mülteci Bir Arkadaşımız Yaşamını Yitirdi!

Mülteci Bir Arkadaşımız Yaşamını Yitirdi!

3 Mayıs 2013
Danışmanlık hizmeti verdiğimiz LGBT mültecilerimizden biri dün Kayseri’de yaşamını yitirdi. HIV Pozitif olan mülteci arkadaşımız, ev ve sosyal çevresinde sıkıntı yaşayacağı endişesi ile tedavi görmeyi kabul etmiyordu.
 
LGBT Mülteciler uydu kentlerde yeterli sosyal desteğe erişemiyorlar, sosyal destek mekanizmalarına erişemiyor olmaları beraberinde aynı zamanda mültecilerin sağlık hizmetlerine erişimini de etkiliyor.
 
Uydu kentlerin nüfus bakımından küçük şehirler olması, hem LGBT’lerin görünür olmasının önünde bir engel teşkil ederken aynı zamanda HIV/AIDS gibi toplumsal önyargının yoğun olduğu alanlarda sağlık sorunu olan LGBT mültecilerin sağlık hizmetine erişimini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
 
Mülteci arkadaşımızın ağırlaşması ile birlikte başlayan hastane sürecinde, HIV statüsünün hastane yetkilileri tarafından diğer mültecilerle paylaşılması, Yabancılar Şubesi’nde diğer mültecilere HIV statüsünün açıklanması mahremiyet hakkının ihlalidir.
 
Şu anda Meclis’te bulunan “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu Taslağı” görüşülüyor. Bu taslaktan ayrımcılık maddesinin çıkartılmış olmasından ötürü sadece LGBT Mültecilerin değil, bütün mültecilerin hizmetlere erişiminde korunmasız bırakılmasından endişe etmekteyiz.
 
Kaos GL Derneği olarak 2007 yılından bu yana, İran başta olmak üzere, Irak, Suriye, Filistin, Mısır’dan gelen eşcinsel, biseksüel, trans mültecilere yasal ve sosyal destek veriyoruz. Ulusal ve uluslararası düzeyde kurum ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde LGBT mültecilere destek vermeye çalışırken, aynı zamanda alternatif dayanışma ağlarıyla sınırsız bir dünya için mücadele etmeye çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalar mültecilerin hayatını kolaylaştırsa ve kısa vadede sorunlarını çözmeye yetse de, bu son acı olayda olduğu gibi elimizin kolumuzun bağlı kaldığı anlara şahitlik yapıyor olmak içimizi acıtıyor.
 
Başımız sağ olsun!