1. ENGLISH
Haberler > Lionel Soukaz Bugün Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde

Lionel Soukaz Bugün Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde

18 Mayıs 2013
Fransız yönetmen Lionel Soukaz, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtı Gün vesilesiyle Kaos GL’nin sekiz yıldır düzenlediği Buluşma’nın (HKB) ikinci gününde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde olacak
 
Lionel Soukaz ile Söyleşi ve Gösterim
Yekhan Pınarlıgil’in sunacağı seansta Fransız yönetmen Lionel Soukaz’ın “Ixe” filminin gösterimi yapılacak. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde saat 17:00’de başlayacak gösterimin ardından, zamanında F.H.A.R. (Front Homosexuel D’action Révolutionnaire) hareketi içinde yer almış yönetmen Soukaz ile söyleşi gerçekleştirilecek.
 
Herkesin katılımına açık olan ücretsiz gösterimin ardından yönetmen Soukaz ile söyleşi yapılacak.
 
“IXE (X yazılır, iks okunur, bir çığlık, bir yara gibi), içinden patlayan, çarmıha gerilmiş bir film. 4 ayrı ekranda aynı anda gösterilmek için düşünülmüş X bir parçalanma: 4 anayönde, çarmıhın 4 ucunda, Savaş, Seks, Din ve Uyuşturucu. Üst üste gelen imgeler, gözün zorlukla algıladığı flaşlar ve ustalıklı tekrarların hazırladığı görsel oyun bize cinsellik ve cinsiyetin aynı zamanda bir vücut savaşı, papanınsa halkın uyuşturucusu olduğunu hatırlatıyor. Televizyon karşısında dünyanın tüm iğrençliğini göğüsleyen bu genç adamın hikâyesi bir eroin partisini, modern bilinçaltının canavarlarını ortaya çıkaran nesnel bir alan olarak betimliyor.”
Guy Hocquenghem
 
“Ixe aynı adla anılan yasaya adanmış bir film. Ixe titretsin, ürpertsin. Bu; firar, kriz, zeval, travesti, sertleşmiş, irkilen vücut, baskı, savaş, siyasi şiddet, eroin, kaybolmuş vücut görüntüleri. Bu; boks maçı, orman kanunu, hayatta kalma, tenis maçı görüntüleri. Endişe ve utançtan kusturan siyasi ve dini şahsiyetler. Ixe bunların hepsi olsun: Bir çözümleme, kişisel bir çalışma (ayna), 80′li yılların bir resmi, ne isterseniz, çok da önemli değil, ama Ixe, insanın tüylerini diken diken yapan o şey, hayatın ürpertisi olsun.”
Lionel Soukaz