1. ENGLISH
Haberler > 49. COSAC, Avrupa’nın Geleceğini Kaos GL’ye De Sordu

49. COSAC, Avrupa’nın Geleceğini Kaos GL’ye De Sordu

3 Temmuz 2013
Kaos GL temsilcisi Nevin Öztop, 25 Haziran’da AB üyesi ve adayı ülke meclis temsilcilerine LGBT’lerin sorunlarını aktardı.
 
İrlanda’nın Avrupa Birliği Başkanlığı’nın sona yaklaşması nedeniyle, parlamenter Dominic Hannigan’ın başkanlığı yaptığı AB’den Sorumlu İrlanda Komisyonu, 23-25 Haziran 2013 tarihlerinde 49. COSAC Konferansı’na Dublin’de evsahipliği yaptı.
 
Kaos GL temsilcisi Nevin Öztop, 25 Haziran günü üye ve üye olmayan ülkenin 300’e yakın temsilcisine, LGBT’lerin Türkiye’de ve Avrupa’da yaşadığı sorunları ve Avrupa’nın geleceğine dair görüşlerini aktardı.
 
Konferansın akşam açılışı, İrlanda Parlamentosu AB’den Sorumlu Ortak Komitesi Başkanı Hannigan’ın evsahipliğinde yenilen yemekle 23 Haziran’da yapıldı. 
 
Hükümet partisi Fine Gael’in ve İrlanda Meclisi’nin Başkanı Sean Barrett, 24 Haziran’da konferansın resmi açılışını yaptı. İrlanda Başbakanı Enda Kenny ise, “Geleceğe Yapılan Birikim” konuşması ile günün ilk konuşmacı ismiydi. Açılışın devamında “Avrupa’ya Katılımın Geleceği” başlıklı panel gerçekleştirildi. Panelin konukları Adalet, Temel Haklar ve Vatandaşlık Komisyoneri Viviane Reding ve Avrupa Komisyonu Eski Başkanı Jacques Delors idi.
 
Öğleden sonra yapılan “Büyümeden Sonuç Çıkarma” panelinin konukları ise, Mo Ibrahim Vakfı’ndan Mo Ibrahim, Avrupa Parlamentosu Gelişmeden Sorum Komite Başkan Yardımcısı Michele Striffler ve GOAL Yönetim Kurulu Başkanı Barry Andrews oldu.
 
Günün akşamında, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins akşam yemeğinin konuğu idi. Öztop, Higgins’le tanışma fırsatı buldu ve Kaos GL’nin çalışma alanlarından bahsetti.
 
“Genç Vatandaşlar için Avrupa’nın Geleceği”. Hep mi LGBT’siz?
25 Haziran sabahı, Dış İlişkiler ve Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Joe Castello, “Genç Vatandaşlar için Avrupa’nın Geleceği” panelinin açılışını yaptı. Kaos GL temsilcisi Öztop, Romanlar ve engelli toplumun Avrupa’da yaşadığı sorunlar ve taleplerine dair konuşan iki diğer konuşmacı İrlandalı Rachel Creevy ve Macaristanlı Marietta Herfort ile aynı panelde yer aldı.
 
Öztop öncelikle, çalışma hayatı ve eğitim başta olma üzere, LGBT’lerin sosyal haklarına yönelik hiçbir koruyucu yasanın olmayışına dikkat çekti. Eşcinsellik teknik olarak bir suç sayılmasa da, Ceza Yasası’ndan askeri yasaya kadar, Türkiye mevzuatında yer alan ikincil yasaların, LGBT toplumunu cezalandırmak için kullanışının altını çizdi. Öztop konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Sırf bakmadığınız için, LGBT’lerin olmadığını söyleyemezsiniz. Sadece doğru yere bakmıyorsunuzdur. Bizler çalıştığınız yerlerde, mahallelerinizde, gittiğiniz okullarda, başlıca Ankara ve İstanbul olmak üzere ülkedeki eylemlerin her noktasında yer alıyoruz. Yaptığınız yasalarla hedeflediğiniz kitlenin hepsinin heteroseksüel olmadığını akılda tutmanız gerekiyor. Bu, farklı ilişki ve aile formlarına yaşanılır bir dünya sunacaktır.”
 
Litvanya delegasyonu, Öztop’a, halkın en başta kendisinin karşı olduğu bir mevzuda nasıl bir çözüm süreci üretileceği üzerine görüş belirtmesini talep etti. Öztop, bu soruya, “Diyalog kurmak konusunu bu kadar önemsiyorsanız, benim önerim, son aylarda geçirdiğiniz ve bunu “18 yaş altı gençleri koruma” adı altında yaptığınız eşcinsellik karşıtı yasayı iptal etmekle işe başlayabilirsiniz.” yorumunda bulundu.
 
Kaos GL’nin konuşma metni*, AB üyesi ve üye olmayan ülkelerin 300’e yakın meclis temsilcisine dağıtıldı. Hükümet partisi AKP’den 4 milletvekili de, 49. COSAC Konferansı’nda ve Kaos GL’nin yer aldığı panelde izleyiciler arasında yer aldı.
 
* Konuşmanın tam metnine buradan ulaşılabilir.