1. ENGLISH
Haberler > Çukurova Yerel Buluşmaları Adana ve Antakya ile Tamamlandı

Çukurova Yerel Buluşmaları Adana ve Antakya ile Tamamlandı

13 Kasım 2013
Homofobiye Karşı Çukurova bölgesindeki Yerel Buluşmalar Mersin’in ardından Adana ve Antakya ile tamamlandı
 
9. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın yerel ayakları olan “Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar” Mersin ile çıktığı yola Adana ve Antakya ile devam etti.
 
Mersin 7 Renk LGBT Derneğinin ev sahipliğinde Cuma günü Mersin Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan etkinliğin ardından Adana ve Antakya buluşmaları gerçekleştirildi..
 
Adana
Cumartesi günü Adana Tabip Odası’nda gerçekleşen etkinlik, Queer Adana’nın evsahipiliğinde "Benim Çocuğum" film gösterimi ile başladı. Gösterimin ardından Evren E. Çakmak’ın moderatör oturumda LİSTAGannelerinden Şule Ceylan, Günseli Dum ve Pınar Özer ile Kaos GL Derneği Danışma Kurulundan Doç. Dr. Gülşah Şeydaoğlu konuştu. Anneler LGBT ailelerinin örgütlenme süreçlerinden bahsederken Şeydaoğlu “bilimin içinde heteroseksizm ile mücadele” üzerine konuştu. Daha sonra salondaki katılımcıların soruları cevaplandı.
 
Antakya
Kaos GL ve LİSTAG ekibi Adana’nın ardından Antakya’ya geçti. Pazar günü Antakya’da gerçekleştirilen etkinliğe Ritim Sanat Merkezi ev sahipliği yaptı. "Benim Çocuğum" film gösteriminin ardından gerçekleştirilen söyleşide LİSTAG Anneleri ve Kaos GL Derneğinden Seçin Tuncel konuşmacı oldu. Geçtiğimiz dönemde Kaos GL’nin öğretmen eğitimine katılan öğretmenler ve etkinliğe yerelden destek sunan Antakya Güzel Sanatlar Derneği’nin(AGÜSAD) çağrısı ile etkinlik sonrası bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Antakya’da da Anti-Heteroseksist bir hareketliliğin yola çıkması gerektiği konuşuldu. 
 
Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar Yola Çıkıyor
Gezi parkı olaylarının yarattığı yeni toplumsallaşma dalgasını bir kentten başka kente taşıyacak olan buluşma, yerellerin rengini görünür kılacak. Bu yıl 30un üstünde şehirde gerçekleştirilecek olan etkinlikle ile kentin tamamını geri almak isteyenler gökkuşağı altında bir araya gelecek.
 
Kaos GL’nin yaz döneminde belirlediği “her yıl yeni 5 şehir” hedefi doğrultusunda bu yıl buluşmaya yeni yoldaşlıklar da dahil oluyor. Kaos GL ayrıca her yıl 3 şehri daha kendi etkinliklerini kendisi gerçekleştirebileceği kapasiteye ulaştırmayı hedefliyor.
Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar cinsiyetçiliğe, militarizme, milliyetçiğe, homofobiye ve transfobiye karşı toplumsal muhalefetin sesini yükseltmeye ve muhafazakâr  tek tipleştirmeye karşı renklerin ittifakını mümkün kılmaya çalışıyor.
Buluşma kapsamında birçok ilde yerelin sorunları, ihtiyaçları ve Gezi olaylarının yarattığı olanaklar da konuşulacak. Dönüşüm için çözüm yolları aranacak.
 
Homofobi Karşıtı Program kapsamında Mersin, Adana, Antakya, Urfa, Trabzon, Antep, Kars, Sinop, Sivas, Eskişehir, Diyarbakır, Batman, Dersim, Sakarya, Kocaeli, Edirne, Nazilli, Muğla, Çanakkale, Samsun, Malatya, Bursa, Antalya, Mardin, İzmir, Balıkesir, Hakkari, Elazığ, Van, Giresun, Kayseri, Denizli, Isparta’da homofobi ve transfobi karşıtları ile bir araya gelecek.
 
Ayrıca bazı şehirlere Kaos GL ve LİSTAG birlikte giderek ailelere yönelik etkinlikler de düzenleyecek.
9. Buluşma’ya siz de ev sahipliği yapabilirsiniz!
Buluşmayı sahiplenen yerel grup ve örgütler ile birlikte “Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar” her yıl daha fazla şehre taşınıyor. Siz de kampüsünüzde, şehrinizde buluşmaya ev sahipliği yapmak isterseniz bilgi@kaosgldernegi.org adresinden Kaos GL Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.
 
Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma Yerel Etkinlikleri, Kanada Yerel Girişimler Fonu, Norveç Büyükelçiliği ve Rainbow Solidarite tarafından desteklenmektedir.