1. ENGLISH
Haberler > Futbol Sınır Tanımaz!

Futbol Sınır Tanımaz!

21 Kasım 2013
Kaos GL ve FARE (Football Against Racism in Europe) sınırlara, homofobiye, transfobiye ve ırkçılığa kırmızı kart göstermek için Ankara, Denizli ve Kayseri’de dayanışma maçları düzenledi.
 
Ahmadinejad Buradayız!
5 Kasım’da Kayseri’de, 7 Kasım’da Denizli’de yapılan dayanışma maçlarında genellikle İran’dan Türkiye’ye gelen ve sığınma talebinde bulunan LGBT sığınmacı ve mülteciler maç yaptılar. Farsça pankart ve dövizlerle renklenen maçlarda hep bir ağızdan “Ahmadinejad ma injaim - Ahmadinejad buradayız” sloganları atıldı.
 
Eşcinsel olduğu için mesleğini sürdürmesi engellenen hakem Halil İbrahim Dinçdağ’ın yönettiği maçlarda Farsça “eşcinsellerin kurtuluşu heteroseksüelleri de kurtaracaktır”, “eşcinsellik seçim değildir ancak nefret seçimdir”, “ne suç ne günah, herkes için futbol herkes için hayat”, eşcinsel hakem seni seviyoruz” pankartları taşındı. Maçlardan sonra katılımcılar hep birlikte yemek yediler.
 
13 Kasım’da Ankara’da yapılan maçta ise BMMYK ve mülteci hakları alanında çalışan aktivistler sahaya çıktı. BMMYK çalışanlarının yanı sıra SGDD (Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, İKGV (İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı) ve Uluslararası Af Örgütü de “sınırlara kırmızı kart” dedi.