1. ENGLISH
Haberler > Ayrımcılığa Karşı Zil Öğretmen Adayları için Çaldı!

Ayrımcılığa Karşı Zil Öğretmen Adayları için Çaldı!

4 Aralık 2013
“Ayrımcılığa Karşı Dersler” kapsamında  Ankara  Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğrencileri Kaos GL Derneği ve T-Der üyeleri ile Çarşamba günü bir araya geldi.
 
Ankara Üniversitesi EBF Sinema Topluluğunun evsahipliğinde "Okulda Trans Var" belgeselinin gösterimi yapıldı. Ardından T-Der (Trans Danışma Merkezi Derneği) üyesi Barış Sulu, Kaos GL Derneğinden Seçin Tuncel ve EBF Sinema topluluğundan Hüseyin Akdemir’in moderasyonuyla bir söyleşi gerçekleşti.
 
LGBT çocuklara  ve toplumsal cinsiyet rollerine uymayan öğrencilere yönelik dışlama, kötü muamele nedeniyle yapılan kötü örnekler ve bu uygulamaların yol açtığı sorunlar öğretmen adaylarıyla birlikte tartışıldı.  LGBT’lerin eğitim alanında karşılaştığı ayrımcı ve dışlayıcı politikaların önüne geçebilmek için öğretmen adaylarına ne gibi görevler düştüğü  öğretmen adayları tarafından sorulan sorular arasındaydı.
 
Ayrımcılığa Karşı Dersler
Etkinlikte ayrıca Kaos GL Derneğinin eğitim alanında yaptığı çalışmalar tanıtıldı. Kaos GL Derneği, “Ayrımcılığa Karşı Dersler” programı ile Ankara’daki bütün üniversitelerde farklı derslere katılmayı ve LGBT’lerin sorunlarını tartışmayı hedefliyor.
 
Ankara’da farklı üniversitelerin, eğitim bilimleri, sosyoloji, kamu yönetimi, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler, iletişim, kadın çalışmaları, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik rehber danışmanlık, tıp ve sağlık bilimleri gibi alanlarında farklı derslere konuk olarak LGBT’lerin sorunlarını görünür kılmaya çalışan Kaos GL Derneği tarafından akademisyen ve öğrencilere çağrı yapıldı.
 
Akademisyen ve öğrencilerden gelecek davetleri değerlendirecek olan Kaos GL, derslerin alanı ve kapsamı üzerinden cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı ile LGBT konularının tartışılmasına katkı sunacak.
 
LGBT alanında çalışmak isteyen öğrenci ve akademisyenlerle işbirliğine açık olan Dernek, “Ayrımcılığa Karşı Dersler” programı kapsamında davet bekliyor: egitim@kaosgl.org