1. ENGLISH
Haberler > Ankara Barosu’nun Hukuk Kurultayı’nda Bir İlk: Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Oturumu

Ankara Barosu’nun Hukuk Kurultayı’nda Bir İlk: Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Oturumu

13 Ocak 2014
Ankara Barosu’nun bu yıl sekizincisini düzenlediği Uluslararası Hukuk Kurultayı 8-10 Ocak tarihleri arasında yapıldı. “Demokrasi, Hukukun Üstünlüğü ve Savunma Hakkı” başlığıyla gerçekleşen bu yılki kurultayda ilk kez Derneğimiz ile işbirliğiyle “Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği” oturumu gerçekleşti.
 
Ankara Barosu Başkanı’ndan LGBT Haklarına Destek
Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy, Kaos GL Derneği ile bir süredir işbirliği içinde olduklarını belirterek bu çalışmalara devam edeceklerini söyledi. LGBT haklarının Baro için önemli bir yer tuttuğunun altını çizen Aksoy, tüm hukukçuların LGBT hakları konusunda bilinçlenmesi gerektiğini ifade etti.
 
Kurultayın son gününde yapılan “Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği” oturumunda Anayasa Mahkemesi Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım, Interrights’tan Avukat Constantin Cojocariu, Leicester Üniversitesi’nden Prof. Mark Bell ve Ankara Barosu’ndan Avukat Oya Aydın konuşmacı olarak yer aldı. Kaos GL Derneği’nden Ali Erol’un kolaylaştırıcılığını yaptığı oturumda LGBT’lerin hastalık ve suç sarmalından çıkıp hak talebinde bulunan özneler haline gelmesinin altı çizildi.
 
“Herkes Eşittir Demek Yetmez”
Anayasa’da “cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği” ifadelerini eklemeden “herkes eşittir” demenin yetmeyeceğini belirten Yıldırım’ın ardından Cojocariu, Avrupa hukukunda ifade özgürlüğü ve LGBT eşitliği üzerinde durdu. Bell, çalışma hayatında LGBT’lerin yaşadığı sorunları ele alırken Aydın ise Türkiye’deki yargı kararlarının LGBT’leri yok saymanın ötesinde yok etme yaklaşımı gösterdiğini vurguladı.
 
8. Uluslararası Hukuk Kurultayı’nda yer alan isimlerle yapılan röportajlar Kaos GL Dergisi’nin Mart-Nisan 2014 sayısında yer alacak.