1. ENGLISH
Haberler > Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Projesi Başlıyor

Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Projesi Başlıyor

15 Ocak 2014
Kaos GL ve Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Projesi” başladı. Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın desteklediği proje çalışmaları, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle başlatıldı.
Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Projesi; LGBTİ’lerin (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) toplumsal yaşamın birçok alanında karşılaştığı ayrımcılık, nefret söylemi, fiziksel, psiolojik ve ekonomik şiddeti ortadan kaldırmak amacıyla LGBTİ örgütlerinin ve aktivistlerinin kapasitelerini güçlendirmek amacını taşıyor.
 
Projeyle birlikte LGBTİ örgütleri arasındaki iletişimi ve işbirliğini arasındaki güçlendirmek; kampanyalar aracılığıyla LGBTİ hakları konusundaki farkındalığı artırmak; takip ve raporlama mekanizmalarının LGBTİ kişiler ve örgütleri tarafından etkin şekilde kullanımını sağlamak; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin (CYCK) yeni sivil anayasaya dâhil edilmesini teşvik etmek için savunuculuk ve lobicilik yapmak; LGBTİ topluluğu arasında en dezavantajlı grup olan trans bireylere LGBTİ hareketi içerisinde yetki sağlamak ve güç kazandırmak da hedefleniyor.
 
Kaos GL ve Pembe Hayat’ın ortaklaşa yürüteceği proje dört yıl sürecek ve projeyle birlikte Trans Ağı da güçlendirilecek. Proje kapsamında, LGBT örgütlerin Türkiye’de LGBT’lerin insan hakları gündemini tartışabilecekleri ortamlar yaratılacak. Türkiye’nin farklı şehirlerinde, LGBT’lerin görünürlüğünü arttırmak için insan hakları savunucuları, avukatlar ve eğitimcilere yönelik insan hakları eğitimleri düzenlenecek.