1. ENGLISH
Haberler > Homofobi Karşıtları Samsun’da Buluştu

Homofobi Karşıtları Samsun’da Buluştu

25 Şubat 2014
Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar, İğne Deliği Gençlik Merkezi’nin ev sahipliğinde 16 Şubat’ta 3. kez Samsun’da yapıldı.
 
9. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın yerel ayakları olan Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar kapsamında düzenlenen etkinliğin konusu “LGBT Gençler ve Çocukların Sorunları ve Çözüm Yolları” oldu. Tarlabaşı Toplum Merkezi’nden Ceren Suntekin ve Kaos GL Derneği’nden Evren E. Çakmak’ın konuşmacı olduğu etkinlikte gençlik ve çocuk politikalarından LGBT hareketine, öğrenci örgütlerinden çocuk örgütlerine birçok boyutu ile LGBT gençler ve çocuklar gündeme alındı.
 
“LGBT Gençler Ancak Akranları İle Özgürleşebilir”
Etkinlikte LGBT ve gençlik hareketleri üzerine konuşan Çakmak, “Kimliğin getirdiği mağduriyetler bireyin yaşı ile de değişkenlik gösteriyor, LGBT gençler kendi sorunlarını görünür kılmalıdır. LGBT gençler ancak diğer akranları ile birlikte özgürleşebilir,” dedi.
 
“Çocuklara Hayatın Her Yerinde Roller Dayatılıyor”
Tarlabaşı Toplum Merkezi’nden Ceren Suntekin ise “çocuklar hem ailede, hem sokakta, hem okulda kalıplara oturtularak baskılanmaya çalışılıyor. Kendisi olmasına izin verilmiyor, çocuğun kendini var etmesi sağlandığında o zaten kendi içinde ayrımcılığı da aşıyor,” dedi.
 
Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma Yerel Etkinlikleri, Kanada Yerel Girişimler Fonu, Norveç Büyükelçiliği ve Rainbow Solidarite tarafından desteklenmektedir.