1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL Dergisinin "Queer Pedagoji" Sayısı Çıktı

Kaos GL Dergisinin "Queer Pedagoji" Sayısı Çıktı

11 Mart 2014
Kaos GL dergisinin “Queer Pedagoji” başlıklı eleştirel pedagojinin içinden doğan ve Türkiye’de bir hayli ihmal dilen queer pedagojinin olanaklarını tartışmaya açan Mart-Nisan 2014 sayısı çıktı.
Donald E. Hall queer pedagojinin, cinsellikleri veya kimlik tanımları ne olursa olsun bütün öğretmenlerce kullanılabilir bir pedagoji olduğunu ve şimdiye kadar ne tür imkanlar yaratabildiğini, yaratacağını anlattı.
 
William Pinar “Kabul ediliş yok oluş mudur?" başlığıyla normalleşme üzerine sıcak bir giriş yaptı.
 
"Is there a queer pedagogy-- Or, stop reading straight" makalesiyle büyük bir tartışma yaratan Deborah Britzmandergimize 1990’larda kendisini bu makaleyi yazmaya iten koşulları ve sonrasını anlattı.
 
Dilek Çankaya "Eleştirel Pedagojiden Queer Pedagojiye: Queer Pedagoji Ne Kadar Mümkün?"
başlığıyla bu seyri aktarırken Duygu Çavdar ise "Türkiye’de Cinsel Eğitim, Cinsel Toplumsallaşma ve Homofobi"yi anlatıyor.
 
Farklı ülkelerde gerçekleşen deneyimlere ayrılan bölümde ise "Eğitimdeki Sınırlara Meydan Okumak – Hollanda’daki Cinsel Çeşitliliğe Queer Pedagojik Yaklaşım" makalesiyle İnge Boef’in akıcı bir dille queer pedagoji literatürünü derlemesi dikkat çekiyor. Sophie Aujean ise Portekiz’den Birleşik Krallık’a, İsveç ve daha pek çok ülkeden somut örneklerle alanı tarifliyor.
 
Ulrich Klocke ve Sedat Yağcıoğlu ise çalışmalarında okullarda homofobinin azaltılması için yapılabilecek çalışmalara değiniyor.
 
Cavanagh’ın ve Malu & Yoan’ın performansları ise queer bir pedagojinin uygulama örneklerine dair yeni fikirler sunuyor.
 
Susanne Luhmann ise Rusya’nın propaganda yasasıyla dikkatleri üzerine çeken Soçi Kış Olimpiyatlarının queer pedagoji açısından bir değerlendirmesini yaptı.
 
Seher Kırbaş Canikoğlu bizler için Fevziye Sayılan’ın editörlüğünde çıkan Toplumsal Cinsiyet ve Eğitim kitabını bu ayki Kütüphane sayfamıza taşıdı.
 
Nazar Tüysüzoğlu ise Alev Özkazanç ile Jane Gallop’un Türkçeye yeni çevrilen “Cinsel Tacizle Suçlanan Feminist” isimli kitabı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.
 
Yıldız TarKarin Karakaşlı ile “içine düştüğümüz kimlikler hapishanesi” üzerine söyleşti.
 
Adnan GümüşFatma GökErkan AlkanAliye Dülger’in de bu sayıya katkıları Türkiye’deki eleştirel pedagoji çalışmaları üzerine neler yapıldığına ve duruma dair önemli çalışmalar olarak öne çıkıyor.
 
Ayrıca bu sayıda önemli bir manifesto da yer almakta. Pek çok akademisyenin imzacı olduğu "Devrimci Eleştirel Eğitim Girişimi" başlıklı bu çıkış bildirgesi saraylardaki alternatif eğitime değil sokaklardaki alternatif eğitime emek veren; direnişlerin disiplinlerüstü niteliğine dikkat çekerek burjuvazinin ve akademik kurumlarının bilgisel (epistemik) işbölümünü sorgulayan bir bakış açısından, “merhaba!” diyor.
 
Kaos GL dergisine basılı ya da internet üzerinden erişmek için abone olabilir ya da bu bağlantıda bulacağınız kitabevlerini ziyaret edebilirsiniz.
 
Gelecek sayı: Psikanaliz
Derginin gelecek sayı dosya konusu ise “psikanaliz”. Kaos GL, “Psikanaliz ve queer birbirleriyle nasıl bir ilişki içerisindedir ya da ne tür mesafeleri vardır?” sorusunu tartışmak ve psikanalize getirilen eleştirilerin queer teoriye yansımaları bağlamında tartışmaya açmak istiyor, katkıları 10 Nisan 2014 tarihine kadar editor@kaosgl.org adresine bekliyor.