1. ENGLISH
Haberler > Yılın ilk Homofobi Karşıtı Buluşması Bandırma’da gerçekleşti

Yılın ilk Homofobi Karşıtı Buluşması Bandırma’da gerçekleşti

14 Ocak 2016

Bandırma’da Kaos GL editörlerinden Gözde Demirbilek’in katılımıyla ilk kez homofobi ve transfobi karşıtı buluşma gerçekleşti.

Bizim Çocuklarımız Kültür Sanat ve Doğa Derneği ile Kaos GL’nin birlikte gerçekleştirilen buluşmada, Kaos GL’den Gözde Demirbilek LGBTİ alanıyla ilgili temel kavramları anlattı. Temel kavamlar sunumundan sonra katılımcılarla birlikte alanda sıkça karşılaşılan sorular ve mitler tartışıldı.

Etkinlik başlamadan Bizim Çocuklarımız Kültür Sanat ve Doğa Derneği başkanı Alev Şengönül etkinlikle ilgili duygularını "Ben 40 sene Berlin’de yaşadım ve biz 20 sene önce Almanya’da bu atölyeleri gerçekleştiriyorduk. Türkiye’ye geldiğimde, burada daha yeni yeni başladığını gördüğümde şaşırmıştım. Bu yüzden etkinliği yapma fikrini ilk konuştuğumuzda çok heyecanlandım. Etkinlik öncesinde de Gözde ile sürekli  "Çok güzel olacak, çok güzel olacak" diyerek birbirimizi hazırladık. Bu etkinliklerin devamlılığını umuyorum." şeklinde ifade etti. Bu alandaki etkinliklere derneğin kapılarının her zaman açık olduğunun altını çizdi.

Trans geçiş sürecinde aile desteği önemli

Temel kavramlar sunumu sırasında katılımcılardan Bars, trans erkek geçiş süreci deneyimlerinden ve aile desteğinin çok önemli olduğunu "Trans geçiş süreci maddi ve manevi yönden bazen çok yıpratıcı olabiliyor. Operasyonlar için paranız olması, paranız olması için eğer henüz maddi sorumluluğunuzu almamışsanız ailenizin sizi hem maddi hem manevi desteklemesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Eğitimcilerin bilinçlenmesi şart

Etkinliğe Bandırma Eğitim-SEN şubesinden katılan Mustafa Kocataş "Ankara’da ve İzmir’deki Eğitim-SEN şubelerinin etkinliklerini takip ediyoruz. Alanlarda çoğu zaman birlikte yürüyoruz ama hâlâ birbirimizi tanımıyoruz. Bu etkinliğin Bandırma için çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle her gün yüzlerce öğrenciyle birarada bulunan biz eğitimciler için önemi büyük. Bugün bir kapı açıldı, devamlılığının hepimiz için gelmesini ümit ediyorum. Umarım önümüzdeki dönemde Bandırma’da LGBT alanında birlikte etkinlikler gerçekleştirebiliriz." dedi.

Etkinlik katılımcıların etkinliğe yönelik yorumlarının paylaşımı ve Bandırma için LGBT alanında etkinlik önerileri ile son buldu.

*Bu etkinlik Kaos GL Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar Küçük Hibe Fonu Norveç Büyükelçiliği ve Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir.