1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL Derneği 2015 kapasite geliştirme raporunu yayınladı

Kaos GL Derneği 2015 kapasite geliştirme raporunu yayınladı

12 Şubat 2016

Kaos GL Derneği Kapasite Geliştirme Programı kapsamında faaliyetlerini, “Yerel Örgütlerin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Hibe Programı”, “Kapasite Geliştirme Eğitimleri”, “Danışma Kurulları ve Tematik Çalıştaylar” ve “İnsan Hakları Eğitimleri” başlıkları altında gerçekleştiriyor.

Yerel Örgütlerin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Hibe Programı

Kaos GL Derneği, SİDA tarafından desteklenen Gökkuşağı Projesi kapsamında “Yerel Örgütlerin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Hibe Programı”nı başlattı.  

Kaos GL Derneği, program kapsamında Ankara, Mersin, İstanbul ve İzmir’de LGBTİ aktivizmini destekledi. Hibe Programı Kapsamında; Ankara, İstanbul, Mersin’de LGBTİ örgütlenmelerinin idari giderleri desteklendi.

Ankara, İstanbul, Mersin ve Diyarbakır’daki LGBT derneklerine idari destek, İstanbul LGBT Derneği’ne sosyal hizmet model uygulaması olarak Trans Misafirhanesi için 7500 TL idari destek verildi. Ankara’da transların sağlığa erişim ve trans geçiş süreci alanında çalışan Trans-Der’e, idari genel desteği başvurusu doğrultusunda 7500 TL verildi. Mersin’de faaliyet gösteren Mersin 7 Renk LGBT Derneği’nin idari destek başvurusu kabul edilerek 7500 TL destek verildi. İstanbul Hevi LGBT Derneği’ne idari genel destek başvurusu doğrultusunda 7500 TL destek verildi.

Antalya, Adana, Mersin, Diyarbakır, Çanakkale, Bursa, Eskişehir, İzmir, İstanbul, Trabzon,  Denizli’de donanım, yayın, kırtasiye desteği sundu.

Antalya, Adana, Mersin, Diyarbakır, Çanakkale, Bursa, Eskişehir, İzmir, İstanbul, Trabzon,  Denizli başta olmak üzere 40 ilde LGBT farkındalık çalışmaları için yayın desteği sunuldu.

 

40 ilde 25bin yayın!

“Söz uçar, yayın kalır” diyerek 2015 yılını 9 yeni yayınla geride bırakan Kaos GL; sene içerisinde LGBT örgütlerine, demokratik kitle örgütlerine, sendikalara ve hak temelli çalışma gruplarına 40 ilde toplam 25.000 yayın dağıttı.

Dağıtılan yayınların listesi: Sık Sorulan Sorular, Nefret Suçları Yasası, Nefret Suçları Raporu, Nefret Suçlarını Önleme Raporu, LGBT Öğrencileri Aile Okul Kıskacına Karşı Nasıl Korumalı?, Kaos GL Eğitim Grubu Çalışma Bülteni, Sendikalarımızı İstiyoruz!, LGBTİ’ler İçin Sendikalarda Eşitliği Çoğaltmak, Kaos GL İşçi Bülteni, LGBT Hakları İnsan Haklarıdır, Heteronormatif Olmayan Sosyal Hizmet, LGBT Hakları İnsan Haklarıdır, Herkes Özgür ve Eşit Doğar, Kurumsal Eşitlik Endeksi, Avrupa Eşitlik Kurumları Ağı, Avrupa Konseyi: Cinsel Yönelim Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılıkla Mücadele, Türkiye’de Özel Sektör Çalışanı LGBTİ’lerin Durumu, Çalışma Hayatında Ayrımcılık ve Ayrımcılığa Karşı Mücadele, Eşcinseller İçin Askerlik Broşürü, LGBTİ’lerin İnternet Yoluyla İfade Özgürlüğü, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İçin: LGBT Hakları El Kitabı, İçişleri Bakanlığı İçin: LGBT Hakları El Kitabı.

Desteklenen etkinlikler

Kaos GL’nin kapasite geliştirme programı kapsamında desteklediği etkinlikler şöyle: Trans erkek Ali Gül’e Sevgiler etkinlikleri, İstanbul Onur Haftası Yerel LGBTT Örgütleri Buluşması, Mersin Yedirenk Derneğinin düzenlediği, 2. Akdeniz Homofobi ve Transfobi Karşıtı Sempozyum, İzmir’de LeGeBİT Öğrenci Topluluğunun düzenlediği 8. Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenci Buluşması.

Yerel Homofobi Karşıtı Buluşma Destek Programı”

Kaos GL Derneği “Yerel Örgütlerin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında yerel LGBT örgütlerini 2015 yılında desteklemeye devam etti. 2015’te aynı zamanda “Yerel Homofobi Karşıtı Buluşma Destek Programı” kapsamında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına karşı mücadele eden vakıf, dernek, sendika şubelerine, gençlik ve öğrenci topluluklarına 1200 TL tutarında hibe desteği verdi.

2014 yılında 25 farklı şehirde 36 “Yerel Homofobi Karşıtı Buluşma” düzenleyen Kaos GL Derneği, 2015 yılında ise 26 şehirde etkinlik yaptı. 2015 yılında ilk kez, Artvin, Aksaray, Tekirdağ, Maraş’ta etkinlik düzenlendi. Aydın, İzmir, Ankara, İzmir- Dikili, Antep, Urfa, Malatya, Van, Muğla, Aksaray, Tekirdağ, Kars, Edirne, Trabzon, Kocaeli, Antakya, Mersin, Adana, Maraş, Denizli, Bursa, Çanakkale, Antalya, Artvin, İstanbul, Eskişehir’de etkinlik düzenlendi. Bunun yanında Kıbrıs Lefkoşa’da da Homofobi Karşıtı Buluşma etkinliği düzenlendi. 

Kapasite Geliştirme Eğitimleri

Mersin 7 Renk LGBT Derneği, İstanbul LGBT Derneği ve Pembe Hayat LGBTT Derneği’ne yönelik kapasite geliştirme desteği verildi. Mersin 7 Renk LGBTT Derneği’ne yönelik 10 destek ziyareti gerçekleştirildi. İstanbul LGBTT Derneğine 5 destek ziyareti gerçekleştirildi. Pembe Hayat LGBTT Derneği’ne 15 destek ziyareti gerçekleştirildi.

İstanbul LGBTT, Pembe Hayat LGBTT Derneği, Mersin Yedirenk LGBTT Derneği, Ankara Gökkuşağı Aile Grubu, Queer Adana, Eskişehir MorEl LGBTT Oluşumu, LeGeBİT İzmir, Siyah Pembe Üçgen İzmir, Hevi LGBTİ, LİSTAG, Malatya LGBT Oluşumu, Van Ah Tamara, Edirne LGBTİ, Kocaeli LGBTİ, Çanakkale LGBTİ, KeSKeSoR’dan oluşan 16 LGBTİ örgütüne kapasite geliştirme eğitimleri ve medya okur yazarlığı eğitimleri verildi.

Mersin Yedirenk, Siyah Pembe Üçgen İzmir,  Pembe Hayat ve İstanbul LGBTT Derneği’ne kaynak geliştirme konusunda yüz yüze eğitimler verildi. Kapasite Geliştirme ve Medya Okur Yazarlığı eğitimlerine, 16 LGBTİ örgütünden 20’si erkek 10’u kadın 30 kişi katıldı. Kaynak Geliştirme eğitimine ise 15’i kadın 20’si erkek 35 kişi katıldı.

İnsan Hakları Eğitimleri

2015 yılı içinde düzenlenen insan hakları eğitimleri ile 840 kişiye ulaşıldı.  Kaos GL’in Pembe Hayat Derneği ile birlikte yürüttüğü, Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi ve Nefret Etme Projesi kapsamında, Avukat eğitimleri, Ankara, Muğla, Trabzon, Antep, Van’da yapıldı. 250 avukat eğitimlere katıldı.

Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında, 2015 yılı içinde, 7 kez öğretmen eğitimi düzenlendi. Kars, Eskişehir, Ankara, Malatya, Çanakkale, Bursa’da düzenlenen öğretmen eğitimlerini 500’den fazla öğretmen izledi. Gökkuşağı SİDA Projesi kapsamında,  Af Örgütü Türkiye Şubesinin desteğiyle Sosyal Hizmet Uzmanlarına yönelik 2 eğitim düzenlendi. Eğitime 60 kişi katıldı.

Hukuk Çalıştayı

Kaos GL Derneği Hukuk Stratejisi Çalıştayı’nın ikincisi Nefret Etme Projesi kapsamında 9 farklı şehir ve barolardan avukatların katılımıyla gerçekleşti.

2015 yılında, “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında, Ankara, Trabzon, Antep, Van, Mersin’de Avukat Çalıştayları düzenledi. Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Projesi kapsamında, 2016 ve 2017 yıllarında tematik çalıştaylar düzenlenmeye devam edecek. 

Kaos GL Sendikal Çalışmalar Grubu, 13 Ocak 2015’de Kaos GL Eğitim Çalışma Grubu, Eğitim-Sen LGBTİ Komisyonları ve Siyah Pembe Üçgen Derneğinin katkısıyla“LGBT Hakları Sendikal Haklardır” paneli ve sendikalar toplantısını İzmir Eğitim-Sen 2 No’lu Şube’nin Karşıyaka’daki merkezinde gerçekleştirdi. 13-17 Temmuz 2015’de Muğla’da ve 13 Aralık 2015’de bir araya geldi ve 2016 eylem planını hazırladı.

Akademisyenlerden oluşan Kaos GL Danışma Kurulu 17 Mayıs 2015 ve 21 Eylül 2015 tarihinde Ankara’da toplandı. Akademik Çalışmalar, Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum, Homofobi Karşıtı Buluşma ve Türkiye’de insan haklarının durumu değerlendirildi.    

1. Transdisipliner Akademik Kongre: Heteroseksizm Karşısında Bilimler Danışma Kurulu bu kongrenin Kaos GL’in değil 17 Mayıs Vakfının İlk etkinliği olmasına karar verdi. Kaos GL’in çalışma planından çıkartıldı.

Kaos GL, Sağlık Hakkı Danışma Kurulu iki kere toplantı aldı. 6 Eylül 2015’de İstanbul’da sempozyum ana teması ile toplandı. 20 Eylül’de Kaos GL’de yapıldı. Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum planlandı.

LGBT’lerin Kent Hakkı Danışma Kurulu’nda “Kent Hakkı” alanında yerel LGBT örgütlerin yerel yönetimlerle ilişkisini güçlendirmeye yönelik çalışmaların tartışılmaya açılması ve bu alandaki ihtiyaçların belirlenmesine karar verildi. Bu alanda özellikle 2016 yılında çalışmalara ağırlık verilecek. Kentsel dönüşümün LGBTİ’lere yansıması tartışılacak.  

Heteronormatif Olmayan Bir Sosyal Hizmete Doğru: Sosyal politikalar ve sosyal hizmet alanında Sosyal Hizmet Çalışma Grubu ile Danışma Kurulu’nun katılımı ile odak grup toplantısı yapılmasına ve 2016 Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum ana teması olan “sosyal hizmet” konusuna yönelik çalışmaların yapılandırılmasına karar verildi.

29-30 Mayıs 2015’de iki gün üst üste Sosyal Hizmet Danışma Kurulu toplandı. Sosyal hizmet alanında akademisyenler Kaos GL ile bir araya geldi. İki gün boyunca sosyal hizmet alanında homofobik, transfobik ayrımcılık ve mücadele yolları konuşuldu. Birinci gün sosyal hizmet akademisyenleri ile buluşuldu ve sosyal hizmet eğitiminde heteroseksizm konusu tartışıldı. İkinci gün alandan sosyal hizmet uzmanlarıyla bir araya gelindi. 13-15 Kasım 2015’de Sosyal Hizmet Çalışma Grubu bir araya geldi. İnsan Hakları ve sosyal hizmet ve LGBTİ’lerin hakları tartışmaya açıldı.   

LGBT alanında çalışan Hacettepe Üniversiteli akademisyenlerle Kaos GL Derneği buluşması 8 Nisan’da, Beytepe Kampüsünde yapıldı.

Danışmanlık faaliyetleri

Kaos GL Derneği 2015’te 707 kişiye e-mail, 253 kişiye yüz yüze, 402 kişiye de telefonla danışmanlık verdi. Danışmanlık verilenlerinin %50si erkek eşcinseller ve askerlik sürecine ilişkin bilgi isteyenlerden oluşuyor. İkinci sırada aileye açılma yer alırken, danışmanlık taleplerini başka bir ülkeye yerleşme, eşcinsel dostu mekânlar, homofobik olmayan doktor, avukata ulaşma izliyor.

2015 yılında LGBTİ mültecilere 81 yüz yüze, 226 telefonda, 145 e-mail ile olmak üzere toplamda 452 danışmanlık verildi.

Rapora buradaki linkten ulaşabilirsiniz.